Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Kadın Meclisi Eğitim Çalışmaları Başladı

Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması yetkileri tarafından İsmetpaşa Mahallesi’nde düzenlenen bilgilendirme toplantısına Yerel Gündem 21 Kadın Meclisi Üyeleri de katılım gösterdi.

Haber Giriş Tarihi: 17.12.2009 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com

Aile Planlaması’nın evli çiftlerin ekonomik olanaklarına ve kişisel isteklerine göre çocuk sayısını tayin etmelerini ve doğumların ana-çocuk sağlığına uygun aralıklarla olmasını sağlayan koruyucu bir hizmet olduğunu ifade eden Hemşire Sebahat Uyanıkoğlu, “Aile Planlaması, eşlere çocuk yapmak istedikleri veya istemediklerinde yol gösterir. Onlara çocuk sayısı ve doğumlar arasındaki süreyi belirlemelerinde yardımcı olur. İki yıldan sık aralıklarla yapılan doğumlar ile annenin çok genç ya da yaşlı olması anne ve çocuk sağlığını olumsuz etkilemektedir. Eğer bir anne doğumdan sonra iki yıl geçmeden tekrar gebe kalırsa, yeni bebeğin zamanından önce doğması ve anne karnında iyi beslenemediği için düşük kilolu doğma ihtimali artar. Çok ve sık doğum sonucu çocuklar sık hastalanmakta, kansızlık artmakta, sonuçta fiziksel ve zihinsel açıdan iyi gelişememektedirler. Anne ise çok ve sık doğum sonucu yıpranmakta ve çocuklarına karşı ilgisi azalmakta, bunlara ek olarak ekonomik zorluklar da eklenince çocuğun yaşamına verilen değer azalmaktadır. Her yıl dünyada yarım milyondan fazla kadın gebelik ve doğumla ilgili sorunlar yüzünden ölmekle geride bir milyondan fazla anasız çocuk bırakmaktadır. Aile Planlaması ile bu ölümlerin çoğu önlenebilirdi. Yine istenmeyen gebelikler de ana ölümüne neden olmaktadır” diye konuştu.

YG-21 Kadın Meclisi Başkanı Nurten Anıl ise, “Birleşmiş Milletlerin Bin Yıl Kalkınma Hedefleri arasında yer alan “Çocukların Ölümlerini Azaltmak” ve “Anne Sağlığını İyileştirmek” Kadın Meclisimizin de öncelikleri arasındadır. Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması yetkilileri tarafından üyelerimize Aile Planlaması ile ilgili eğitim verildi. Eğitim alan arkadaşlarımızla birlikte özellikle dezavantajlı mahallelerimizde yaşayan kadınlarımıza bilgi vermeye başlayacağız. Amacımız isteksiz gebelikleri önlemek için ve bilinçsiz anne adaylarını bilgilendirip farkındalık çalışması yapacağız. İlk çalışmamamızı Toplu Konutlarda yaşayan kadınlarımızla yapmayı düşünüyoruz” dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.