Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

İşte O Mektup!

Yalova'da TİGEM arazisi üzerinde çekimleri devam eden ve Kasım ayından itibaren TRT ekranlarında yayınlanacak olan Çanakkale Savaşı’nda şehit düşen askerlerin yaşamını anlatan 13 bölümlük Kınalı Kuzu.

Haber Giriş Tarihi: 31.08.2006 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com

Yalova'da TİGEM arazisi üzerinde çekimleri devam eden ve Kasım ayından itibaren TRT ekranlarında yayınlanacak olan Çanakkale Savaşı’nda şehit düşen  askerlerin yaşamını anlatan 13 bölümlük Kınalı Kuzular adli dizi filme konu olan mektup, okuyanlara duygulu anlar yaşatıyor.

İşte o mektup ve hikayesi: Birinci Dünya savaşı patlak verip yedi düvelle savaşa girildiğinde Anadolu coğrafyasının bütün eli silah tutan yiğitleri askere çağrılır. Bu daveti alanlar arasında bıyığı henüz terlemiş Murat isminde bir delikanlı da vardır. Yozgat’ın Sorgun kazasının Karayakup köyünden olan bu yiğidi, annesi savaşa uğurlamadan önce başını kınalar öyle gönderir. Murat, Çanakkale’de 3. taburda yerini aldığında komutanı Sabri Bey’in dikkatini çeker. Başı kınalı bu Anadolu çocuğunu çağırır ve kınanın sebebini sorar. Murat, mahcup mahcup boynunu büker, cevap veremez. Ve hemen bölükteki tıbbiye öğrencilerinden Şükrü’ye bir mektup yazdırır:

“Anacığım, kardeşlerimi askere gönderirken başına kına koyma... Zabit efendi bana sordu cevap veremedim. Kardeşlerim de cevap veremeyip mahcup olmasınlar.” Bir müddet sonra Murat’ın anasından cevabî mektup yetişir. Mektup şöyledir. Ey oğlum, gözümün nuru Murat’ım! Zabit efendiye selam söyle... Biz kurbanlık koçları kınalar öyle kurban ederiz. Kurbanlık koçlar nasıl kınalanırsa, ben de onun için senin saçını kınalayıp gönderdim.”

İşte o mektup Murat'a ulaştığı gün, Murat Şehit olur.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.