Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

İshale Hattı Yüzde 70’in Üzerinde Tamamlandı

Yalova Belediyesi tarihine geçen 800 milyon TL’lik dev projede önemli bir aşama kaydedildi.

Haber Giriş Tarihi: 28.02.2024 11:10
Haber Güncellenme Tarihi: 28.02.2024 11:10
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
İshale Hattı Yüzde 70’in Üzerinde Tamamlandı

Yalova İçme Suyu Ana İshale Hattının yüzde 70’inden fazlası tamamlandı. Yalova Belediye Başkanı Mustafa Tutuk ise hattın hedeflenen zamandan daha erken tamamlanacağı müjdesini verdi.

Yalova tarihinin en büyük projesi durumundaki 800 milyon TL’lik dev yatırımda tamamlanma oranı yüzde 70’i geçti. Yalova’nın yüzde 20’lik su kaybını da engelleyecek olan Yalova İshale Hattı Projesi hakkında bilgiler veren Yalova Belediye Başkanı Mustafa Tutuk çalışmaların hedeflenen zamandan daha erken bitirileceğini dile getirdi. Bu çerçevede 2 adet su deposunun da tamamlandığına dikkat çeken Tutuk, “İshale hattında çalışmalar çok hızlı ilerliyor. Yalova açısından biz bu projeyi çok önemsiyoruz.  Şu anda yüzde 70’in üzerinde tamamlanmış durumda. 2 tane de su deposu inşa ettik. Su depolarından birisi Kirazlı köyü sırtında yer alıyor. Bu depoyu devreye aldığımızda Elmalık ve Kirazlı Köylerindeki su sorunu tamamen ortadan kaldırılmış olacak. Kış aylarında hava şartlarının elverişli olması gecikmelerin önüne geçti. Çalışmalar Taşköprü’ye ulaşmış durumda. İshale hattında her hangi bir gecikme beklemiyoruz. Tam tersine zamanında önce biteceğini söylemek de mümkün.” dedi.

100 yıllık ihtiyaca cevap verecek
Tutuk bu altyapının yenilenmesi ile Yalova’nın su kaybının önlenmesinin yanısıra bu anlamda Yalova’nın en az 100 yıllık ihtiyacına da cevap verilmiş olacağını dile getirerek, “Eski hat 1 metre çapındaydı. Yeni hat 1 metre 40 santimetre çapında kuruluyor. Bu da şehrimizin yaklaşık 100 yıllık su ihtiyacını karşılayacaktır. Proje ile yüzde 20’lik su kaybını da önlemiş olacak. Şehrimiz büyüyor, gelişiyor ve her geçen gün nüfusu da artıyor. O sebeple doğal kaynaklarımızı idareli kullanmamız ve kayıp kaçakları engellememiz gerekiyor. Hem bu yatırım hem de yeni yapılacak baraj ile önümüzdeki yaklaşık 30 yıllık şehrimizin su ihtiyacını karşılamış olacağız.” diye konuştu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.