Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

İnce, "Yalova'da Devlet Rayından Çıkmaya Başlamış"

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Yalova Milletvekili ve Grup Başkanvekili Muharrem İnce Uygulama Oteli'nde yapılan resmi bayramlaşmanın erken başlatılması sonrasında sert bir şekilde tepki gösterdi.

Haber Giriş Tarihi: 22.08.2012 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
İnce, "Yalova'da Devlet Rayından Çıkmaya Başlamış"

Vali Esengül Civelek ve AKP Milletvekili Temel Coşkun'a yüklenen İnce, " Vali ve iktidar milletvekili karar verip de böyle bir şey yapamaz. Herkes haddini bilecek" dedi.

İnce İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Atilla Akoğuz tarafından verilen iftar yemeğine de değinen İnce, "O iftar yemeğini devlete ödetemeyecek, kendisi ödeyecek" diye konuştu.

CHP Yalova Milletvekili ve Grup Başkanvekili Muharrem İnce Uygulama Oteli'nde gerçekleştirilen resmi bayramlaşmanın 10.30 diye belirtilen saatten 15 dakika önce başlamasına tepki gösterdi. Yalova Valisi Esengül Civlek ve AKP Yalova Milletvekili Temel Coşkun'un yanı sıra protokol mensuplarının bulunduğu masada tepkisini sert bir dille ortaya koyan İnce bununla kalmayarak partisini il binasında düzenlenen bayramlaşmada da duruma ateş püskürdü. Kendisinin yokluğunda Yalova'da devletin rayından çıkmaya başladığını dile getiren İnce, "Bunu rayına sokacağız" dediği konuşmasında, "2 gün önce İl Özel İdaresi'nden bir mesaj geliyor telefonlarımıza. Mesaj'da, 'Valimiz ve milletvekilimizin katılımı ile iftar yemeği' yazıyor. Partimizin İl Genel Meclisi Üyesi olan Altuğu Doğan bana bu mesajı gösterdi. Ardından da İl Özel İdaresini arayıp bu mesajı kimin çektiğini sordu. İl Özel İdaresi Genel Sekreteri'nin bu mesajı çektirdiğini öğrendi. Ardından Özel İdare genel Sekreteri, Altuğ Doğanı aradı. 'Bir yanlışlık oldu biz Muharrem İnce'ye ulaşamıyoruz' diyorlar. Altuğ Doğan'da, 'Siz bu ilin Özel İdare Genel Sekreteri olarak bu ilin Milletvekiline ulaşamıyorsanız ben size ne diyeyim' diyor. Bir süre sonra baktım beni telefonumdan aradılar. Bende onlara, orası senin babanın çiftliği mi dedim. O iftar yemeğinin faturasına bakacağım dedim. Onun faturasını kendileri verecekler. Devlete ödettiremezler. Milletvekili de, Vali'de bu şehrin sahibi değil. 1999 Depreminde burada başka vali vardı. Bu yılki anma töreninde Milletvekili oradaydı. Belediye Başkanı oradaydı. Valinin eskisi de yenisi de yoktu. Valiler gelip gider. Milletvekilleri gelip gitse de yine burada yaşar. Biz bu şehrin sahibiyiz. Ben partimde Grup Başkanvekili görevini aldıktan sonra işlerim yoğunlaştı. Türkiye'yi geziyorum. Partide ve TBMM'de görevlerim var. Biraz boş bırakmışım galiba Yalova'yı. Yalova'da devlet rayından çıkmaya başlamış. Bunu rayına sokacağım. Bunu herkes böyle bilsin. Devletin kurumları ile kimse dalga geçemeyecek.
Resmi Bayramlaşma programda 10:30'da, 10:15'de başlatmışlar. Bende 10:20'de geldim. Neden 10:30'da değil de 10:15'de başlatıyorsunuz? dedim. Burası babanızın çiftliği mi? Vali ve iktidar milletvekili karar verip de böyle bir şey yapamaz. Kimsenin hakkı da değil, haddi de değil. Herkes haddini bilecek devlet adamı olacak. Ya devlet adamı olacaklar ya da devlet adamı yapacağım onları. Biz ana muhalefet partisinin Milletvekiliyiz. Herkes şunu bilsin ki; Selimiye'de ki üyemizden Sermayecik'de ki üyemize kadar CHP'nin hiçbir üyesini, hiçbir ilçe yöneticisini, hiçbir il yöneticisini, hiçbir belediye başkanını, hiçbir meclis üyesini, Partinin amblemini ve partinin tüzel kişiliğini burada hiç kimseye ezdirmem. Ne gerekiyorsa onu yaparım. Ne yapacağımı da herkes çok iyi bilir. Burada kurallar olacak. Devletin Valisi, milletin vekili, milletin belediye başkanı ve devletin memurları olacak. Memurları da uyarıyorum. İktidarlar gelir geçer. Yaşar Okuyan vardı bakandı, bıçağının iki tarafı da kesiyordu. Bugün yok. AKP'de bir gün olmayacak. Ama CHP olacak. Biz baraja takılmış partiydik, bugün ana muhalefet partisiyiz. Keser döner, sap döner bir gün hesap döner. Bütün bunların hesabını sorarız. AKP bugün güçlü ve tek başına iktidar olan bir parti olabilir. Ama siz devletin memurlarısınız. Adil olacaksınız, eşit davranacaksınız ve devletin memurları gibi davranacaksınız. Öyle iftar yemeklerinde boy göstererek, insanların dini duygularını sömürerek, Ramazan ayını bir siyasi arenaya çevirerek kimse ortalıkta gezmesin" dedi."Atatürk'ün Adını Ağızlarına Almaktan Korkuyorlar"

Atatürk'ün Yalova'ya gelişinin 83. Yıldönümü nedeniyle Atatürk Anıtı'na gelen ve partililerle birlikte anıta çelenk bırakan CHP Yalova Milletvekili ve Grup Başkanvekili Muharrem İnce burada da Yalova Valisi Esengül Civelek ve Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal'a yüklendi. "Ne odu da Atatürk'ün adını ağzınıza almaktan korka oldunuz ?" diye soran İnce, "Anadolu'nun ortasında ki bu köylü devletinden bir modern cumhuriyet yaratanlar, bu ülkeyi onurlu başı dik bir hale getirenler ne yazık ki Atatürk ve Cumhuriyet düşmanları tarafından her geçen gün örseleniyor. 83 yıl önce bu ilin kaderi değişiyor. Burada çok partili yaşama geçiliyor. Türk Dil ve Türk Tarih Kurumu burada kuruluyor. Burada meslek liseleri ile ilgili çalışmalar yapılıyor. Modern tarımın öncülüğünü Yalova yapıyor. Kuran'ı Kerim'in Türkçeleştirilmesi çalışmaları Yalova'da yapılıyor. 19 Ağustos 1929'dan 1 Şubat 1938'e kadar Atatürk 311 gününü Yalova'da geçiriyor. 2002-2003 yıllarında Atatürk'ün Yalova'ya gelişini törenlerle kutlamıştık. Yalova Valiliği ve Belediyesi'de buna önayak olmuştu. 38 milletvekili ile Yalova'da grup toplantısı hatta TBMM'nin mini bir toplantısını yapmıştık. Bugün ne oldu da bu ilin Valisi, bu ülkenin Belediye Başkanı Atatürk'ün adını ağzına almaktan korkar oldu. Stadyumları bayram kutlamalarına yasakladılar meğerse stadyumlar arkadaşlara lazımmış. Partilerin il kongrelerini oralarda yapacaklarmış. Ne oldu da bu ilin Valisi ve Belediye Başkanı bu tür etkinlikleri kutlamaktan korkar oldular. İyi ki sizler varsınız. İyi ki CHP var. Biz Atatürk'ün Yalova'ya gelişini kutlamaya devam edeceğiz. Bir nahiyeyi, kaza statüsüne getiren Atatürk'ü unutan vefasız bir topluluk olamayız biz. Yalova'yı Cumhuriyetin yazlık başkenti yapan Ulu Önder'i unutmamız mümkün değil" şeklinde konuştu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.