Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

İnce Sigara Yasağını Meclis’e Taşıdı

Cumhuriyet Halk Partisi Yalova Milletvekili Muharrem İnce yazılı bir önerge vererek sigara yasağını Meclis’e taşıdı.

Haber Giriş Tarihi: 12.08.2009 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com

Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından yanıtlanması istemiyle bir önerge veren İnce, önergesinde, “Sigara yasağının yürürlüğe girmesinden sonra cafe, kahvehane, bar, meyhane gibi işletmelerimiz zor durumda kalmış, bu işletmelerin bazıları çareyi kepenk kapamakta bulmuş, bazıları mevsimin yaz olmasının avantajından yararlanarak dış mekânları kullanmış, kimisi de eleman çıkarmak zorunda kalmıştır. Kış aylarında ise işletmelerimiz açısından daha büyük sorunların yaşanacağı açıktır.

Bununla birlikte, sigara içen müşterilerini uyaran işletme sahipleri –sigara içilen işletmelere uygulanan cezaların yüksekliğini de dikkate alarak- müşteriler tarafından şiddete maruz kalmış, sigara yasağı nedeniyle hayatını kaybeden işletme sahipleri bile olmuştur.

Elbette sigaranın insan sağlığına zararlarının bilincindeyiz. Ancak sigara yasağının işletme sahiplerinin ekmeğine mani olmasını da istemiyoruz” dedi.

Muharrem İnce’nin önergesinde yanıtlanmasını istediği sorular ise şöyle;
1- Sigara yasağının olumsuz etkilediği işletmelere sigorta primi ve vergi ödemesinde kolaylık sağlanması yönünde hükümetinizin bir çalışması bulunmakta mıdır?
2- Sigara yasağı nedeniyle iş değiştirmeyi düşünen işletmecilere yönelik kamu bankalarının uzun vadeli düşük faizli kredi sağlaması yönünde çalışmaları var mıdır?
3- İşletme sahiplerini sigara içmekte ısrarlı davranan ve şiddet eğilimi olan müşterilere karşı korumak amacıyla işletmecilere uygulanan cezanın aşağı çekilmesi yönünde uygulamada ortaya çıkan sorunlar nedeniyle bir çalışma yapılacak mıdır?

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.