Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

İnce, “19 Ağustos’u Adam Gibi Kutlayın”

Atatürk’ün Yalova’ya gelişinin 82’inci yıldönümünde İnce, resmi kurumlara patladı; “Ya önümüzdeki sene bu günü adam gibi kutlayın ya da biz önümüzdeki sene bugünü CHP olarak adam gibi kutlayacağız. Bu aslında devletin işidir valiliğin işidir”

Haber Giriş Tarihi: 20.08.2011 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
İnce, “19 Ağustos’u Adam Gibi Kutlayın”

Atatürk’ün Yalova’ya gelişinin 82. yıldönümünde Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk bırakan CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce ve CHP İl Teşkilatı üyeleri, saygı duruşunda bulundu ve İstiklal Marşı’nı okudu. Milletvekili İnce, Atatürk’ün kenti Yalova’da 19 Ağustos’un resmi olarak kutlanmamasına sert tepki göstererek, “Yalova ve Ankara, Atatürk’e haksızlık yapmamalı. Önümüzdeki 19 Ağustos’a bir yıl var. Buradan yetkilileri uyarıyorum. Ya önümüzdeki sene bu günü adam gibi kutlayın, ya da biz önümüzdeki sene bu gün Cumhuriyet Halk Partisi olarak adam gibi kutlayacağız. Bu aslında devletin işidir valiliğin işidir” dedi.

İnce, “Atatürk’ün ziyareti iki kentin kaderinde derinden etkilemiştir.1919 da Kurtuluş Savaşı’nı Ankara’dan örgütlemiştir. Anadolu’nun ortasında çorak bir kasabaydı Ankara. Ankara başkent olmasaydı Çorum olmazdı, Eskişehir olmazdı bunların hiçbirisi olmazdı belki Kayseri olmazdı. Atatürk 19 Ağustos 1929’da Yalova’ya geldiğinde herkesin derdi sıtmaydı ve Batman gibi Kırıkkale gibi Karabük gibi bir kent değil Yalova. Yani bir sanayi yatırımıyla büyümüş köyken kent olmuş Cumhuriyet’in ileriki yıllarında bir fabrikayla büyümüş bir kent değil burası. Yalova Bursa gibi çok eski bir kentte değil. Osmanlı’nın izleri de yok burada. Yalova 1929’da Atatürk’ün ziyaretiyle kaderi değişmiş bir kent. Tıpkı Ankara gibi. 1929’dan sonra imar ile tanışmış Yalova. Ve ovanın ıslahı gündeme gelmiş, sivrisinekten kurtulmayla birlikte. Büyük çiftlikler kurarak tarım devrimine öncülük yapacak. Bu genç Cumhuriyet’in tarımını yönlendirecek bir kente doğru gitmiş. Karamürsel Yolu yapılmış ki diğer kentlerle bağı kurulmuş Yalova’nın. Kaplıcalar Bizans döneminden bu yana yeniden gündeme gelmiş. Yalova nahiye iken Atatürk’ün isteği üzerine özel bir kanun çıkarılmış. İlçe yapılmış ve istek üzerine İstanbul’a bağlanmış. Türk Tarih Kurumu ve Türk Dil Kurumu bu kentte kurulmuş. Yerli Malı kullanma mantığını bu kentte kararlaştırmış. Kur’an – Kerim’in Türkçeleştirilmesi’nin çalışmaları bu kentte yapılmıştır” dedi.Çok partili yaşamın temelinin de Yalova’da atıldığını söyleyen İnce, “İlk kez bir muhalif partinin genel başkanı Fethi Okyar hükümetin eleştirisini bu kentte yapmıştır. Çok partili yaşama demokrasiye kolay mı geldik zannediyorsunuz. Demokrasinin başkenti olabilir bu kent. Bu kent Atatürk’ün kenti olarak anılmalıdır. Ankara ile Osmanlı’yı özdeşleştiremezsinin ama Bursa ile Osmanlıyı özdeşleştirebilirsiniz. Edirne ve Bilecik’i Osmanlı ile özdeşleştirebilirsiniz ama Anakara ve Yalova’yı Cumhuriyet ve Atatürk ile özdeşleştirebilirsiniz. İlk Cumhuriyet Meydanı Türkiye’de Yalova’dadır. Cumhuriyet Meydanı fikri ilk kez Yalova’da konuşulmuştur. Atatürk’ün bu kente gelişini, kaderini değiştirmesini yok sayacaksınız. Buna dur demeliyiz arkadaşlar. Belediye bize ait değil bizim partilimiz değil, iktidar partisi de değiliz. Ama Koru Belediye Başkanı Atatürk’ün Koru’ya gelişini çok güzel bir etkinlikle kutladı. Bugün bu kentin ne valiliği ne belediyesi kılını kıpırdatmıyor. Önümüzdeki 19 Ağustos’a bir yıl var. Buradan yetkilileri uyarıyorum. Ya önümüzdeki sene bu günü adam gibi kutlayın ya da biz önümüzdeki sene bu gün Cumhuriyet Halk Partisi olarak adam gibi kutlayacağız. Bu aslında devletin işidir valiliğin işidir” diye konuştu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.