Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

İlk Türk Matbaası İçin Geri Sayım Başladı

İbrahim Müteferrika’nın kurduğu ilk Türk matbaası olma özelliği taşıyan Osmanlı’nın ilk kâğıt üretim merkezi Kâğıthane-i Yalakabad (Yalova Kağıthanesi), kurulduğu yerde yeniden canlandırılacak.

Haber Giriş Tarihi: 21.05.2018 09:57
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
İlk Türk Matbaası İçin Geri Sayım Başladı

İl Genel Meclisi Başkanı Yaşar Demirel, kağıthanenin yeniden canlandırılabilmesi için Osmanlı arşivlerinin tarandığını söyledi.

Yalova Kağıthanesi, kurulduğu ilk yer olan Elmalık Deresi üzerinde yeniden canlandırılacak. İl Özel İdaresi’nin öncülüğünde yeniden hayat bulacak olan kağıthane için Osmanlı arşivleri tarandı. Canlandırılacak olan kağıthane, medeniyetin elçisi olarak adlandırılan kâğıdın binlerce yıllık tarihini ve üretim aşamalarını gözler önüne serecek.

İbrahim Müteferrika’nın 1745’te Yalova’nın Elmalık Köyü’nde kurduğu “Kâğıthane-i Yalakabad”, Osmanlı Devleti’nde varlığı kesin olarak belgelenen ilk kâğıt imalathanesi olma özelliği taşıyor. Yalova İl Özel İdaresi ve Yalova İl Genel Meclisi’nin yaptığı girişimlerle ‘Kâğıthane-i Yalakabad’, çağdaş müzecilik anlayışıyla yeniden ihya edilecek. Tarihi Kağıthane, kurulduğu ilk yer olan Elmalık Deresi üzerinde yeniden hayat bulacak.

Türk toprakları üzerinde Osmanlı Devleti zamanında ilk defa Yalova’da kurulan tarihi Kağıthane-i Yalakabad’ın yeniden canlandırılması için çalışma yürüttüklerini söyleyen Yalova İl Genel Meclisi Başkanı Yaşar Demirel, bu kapsamda Osmanlı Arşivleri’nin tarandığını dile getirdi. Projenin yerli ve yabancı turizme büyük katkı sunacağını söyleyen Demirel, “Bu proje ile ilgili Osmanlı Arşivleri tarandı. Belge ve bilgi toplama işi tamamlandı. Şimdi dosyaları raporluyoruz. Bu ay sonu kurula sunacağız. Bir sıkıntı da çıkacağını düşünmüyoruz. Kuruldan çıkar çıkmaz da imar çalışmalarına başlayacağız. Uzmanlarla tasarlayacağımız proje ile bire bir o dönemdeki kağıthaneyi canlandıracağız. İnsanların gelip gezeceği, oturup dinlenebileceği alanlar da yapacağız. Tam bir turizm merkezi olacak. İbrahim Müteferrika Kağıt İmalathanesi’ni hayata geçireceğiz” dedi.

Canlandırılması hedeflenen ve kâğıtçılık tarihi konusunda bir ihtisas merkezi olacak olan kağıthane, hem kâğıdın tarihini hem de üretim aşamalarını ziyaretçilerine yakından görme fırsatı sunacak.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.