Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

“İletişim Planınızı Yapın”

Yalova Mahalle Afet Gönüllüleri Derneği (MAG-DER) Başkanı Sabri Karaçam olası bir depreme karşı her bireyin yakınları ve aile bireyleri ile bir iletişim planı yapması gerektiğini söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 25.12.2019 07:57
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
“İletişim Planınızı Yapın”

Olası bir deprem öncesi, anı ve sonrasına yönelik planlamalar büyük bir önem taşıyor. Bunların içerisinde en önemli yeri ise deprem sonrası iletişimin sağlanması tutuyor. Bu konuda uyarılarda bulunan MAG-DER Başkanı Sabri Karaçam herkesin mutlaka bir iletişim planının olması gerektiğini dile getirdi. Karaçam, “Bir araya gelme ve haberleşme depremden sonra herkesin önce kendi güvenliği önemlidir. Kişi, depremden sonra durumunu kontrol edip, mümkünse tehlikeli ortamdan uzaklaşmalıdır. Tehlikeli ortamdan kendi başına uzaklaşamıyorsa başkalarını yardıma çağırmalıdır. Bu gibi durumlarda herkes önce kendi güvenliğini sağlamalı, ardından yakınlarını düşünmeye başlamalıdır. Afet gerçekleştikten sonra yakınlarına ulaşmaya çalışan insanlar, hasar görmüş olan iletişim ve ulaşım sistemlerine aşırı yüklenilmesine neden olur. Bu durum, müdahale ekiplerinin hareketini zorlaştırır; dolayısıyla bireylerin önceden yakınlarıyla bir iletişim planı geliştirmesi gerekir. Bir kişi kendi sağlığından emin olup sonra ailesine ulaşmak ve onların iyi olduğundan haberdar olmak isteyecek; daha sonra sıra çeşitli yakınlık derecelerindeki akraba ve arkadaşlara gelecektir. Bu durumda iki olasılığı düşünmek gerekir. Bunlardan biri depreme tüm ailenin bir arada olduğu bir anda yakalanılmasıdır. Bu durumda aile bireyleriyle buluşmaya gerek kalmayacak, diğer yakınlardan ve arkadaşlardan haber alma ihtiyacı doğacaktır. Diğer bir olasılık aile bireylerinin tümünün aynı yerde olmamasıdır. Bu durumda kişi, ailesinden haber almakla yetinmeyecek, onlarla bir araya gelmek isteyecektir. Afet sonrası haberleşme için iki farklı yol izlenebilir. Bu yollardan ilki, bölge dışından bir bağlantı kişisi tespit etmektir. Afet sonrasında kablo hattına bağlı telefonların uzun süre çalışmayabileceği unutulmamalıdır. Bununla birlikte cep telefonları, baz istasyonları yıkılmadığı müddetçe muhtemelen çalışabilecek durumda olacaktır. Fakat aynı anda herkes cep telefonuyla yakınlarını aramaya başladığında kapasite aşılacak ve şebeke kilitlenecektir. Bu tür zamanlarda SMS kanalıyla, afetten etkilenen bölgenin dışına ulaşmak daha kolay olabilir.

Bulunulan şehir dışında ikamet eden bir akraba veya arkadaş, bölge dışı bağlantı kişisi olarak belirlenmelidir. Başkentte yaşayan akraba veya arkadaşlar bölge dışı bağlantı kişisi olarak seçilmemelidir. Afetin hemen ardından ilgili bilgi bu kişiye SMS yoluyla aktarılabilir. Bütün aile ve yakınları aynı kişiyle bağlantı kurmalı, bölge dışında bulunan diğer akrabalar ve yakınlar da bu kişiyi arayıp bilgi almalıdır. Özellikle birbirine yakın ikamet eden kişiler için geçerli olan ikinci yola göre ise, bölgedeki bir park veya herkesçe bilinen, deprem sonrasında emniyetli olabilecek bir yer buluşma yeri olarak belirlenir. Bu sayede herkes aynı yerde buluşabilir ve telefonla haberleşme ihtiyacı böylelikle ortadan kaldırılmış olur. Bu yol özellikle aile fertlerinin afet anında bir arada olmadığı durumlarda, afetten sonra buluşmak için kullanılmalıdır. Afete, buluşma noktasına gidilmesi imkânsız bir yerdeyken yakalanılması durumunda ise, bölge dışı bağlantı kişisiyle irtibata geçilmeli ve gerekli bilgiler bu kişiye tercihen SMS yoluyla iletilmelidir. Bölge dışı bağlantı kişisine hangi bilgilerin verileceği önceden düşünülmeli ve bu doğrultuda SMS yazılmalıdır. Böylece eksik bilgi verilmesi ve tekrar tekrar mesaj atılması engellenmiş olur. Okul çağında çocuğunuz varsa, okulun, öğrencileri afet sonrasında nerede ve nasıl barındıracağını ve onlarla nasıl haberleşe bileceğinizi okul yönetimine sorup öğrenebilirsiniz. Çocuğunuz toplanma noktasına kadar yürüyebilecek veya herhangi bir ulaşım aracına binebilecek yaştaysa, ondan yetkililerin talimatlarına uymasını istemeniz gerekir” dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.