Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

İl Özel İdaresi Kendi Asfaltını Üretecek

Yalova İl Genel Meclisinin 2023 Yılı Haziran Ayı Olağan Toplantısının ilk birleşimi 1 Haziran 2023 Perşembe günü saat 15:30’da İl Özel İdaresi Hizmet Binası Meclis Toplantı Salonunda yapıldı.

Haber Giriş Tarihi: 03.06.2023 11:59
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
İl Özel İdaresi Kendi Asfaltını Üretecek

Yalova İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ümit Yılmaz, “Önümüzdeki süreçte de ihalesini yapıp inşallah Eylül ayı içerisinde ilk asfaltımızı üretmeyi hedefliyoruz” dedi. 2023 yılı Mayıs ayı olağan toplantısının beşinci birleşimindeki tutanakların oy birliği ile kabul edildiği 2023 Yılı Haziran Ayı Olağan Toplantısının ilk birleşiminde İl Özel İdaresinin 2023 Mali Yılı Bütçesinde ₺32.500.000,00 ek ödenek imkanı doğmuş olup, 5302 sayılı İl Özel İdaresi Kanunun 10/b maddesi ile Mahalli İdareler Bütçe ve Muhasebe Yönetmeliğinin 37/3 maddesi uyarınca, söz konusu ek ödeneğin cetvelde belirtildiği şekilde bütçenin ilgili fasıl maddelerine gelir gider kaydedilmesi konusu görüşüldü.

Yılmaz, ‘Eylül ayında ilk asfaltımızı üreteceğiz’

Ek ödeneğin nasıl doğduğuna ilişkin Yalova İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ümit Yılmaz açıklamada bulundu. Yılmaz, “Geçen sene bütçemizi hazırlarken birçok faslı açmıştık. Bu senede yine bütçemizi ağırlıklı olarak yatırım bütçesi olarak düzenledik. Asfalt pilenti ile ilgili bir düzenleme kredi talebimiz olmuştu, hem beton santrali hem asfalt pilenti ile ilgili. Asfalt pilentinin kredilendirme sürecini tamamladık. Önümüzdeki süreçte de ihalesini yapıp inşallah Eylül ayı içerisinde ilk asfaltımızı üretmeyi hedefliyoruz. Beton santrali ile ilgili de kredi talebimize çok olumlu cevap alamadığımız için kamu bankalarından kredi kullanılması yönünde bir talep gelmişti. Bunu da faiz oranı çok yüksek olacağı için kendi bütçemizde değerlendirmek istedik. Geçen yıl harcaması yapılmayan ödenek üstü fasılları bütçelendirdiğimizde bu sene gelen ödeneklerle beraber yaklaşık 32 milyon 500 bin TL’lik bir yatırım imkanımız doğdu. Biz bunun tamamını yatırıma dönüştürmek istiyorduk ama 14 milyon TL’lik bir bütçesini bunun asfalt pilenti ve beton santraline ayırdık.  Zaten bunu kurduğumuz anda bütçemize daha fazla bir gelir getireceğimizi öngörüyoruz. İktisadi işletme ile ilgili de onaylarını aldık, yatırım teşvik belgesini de aldığımız için iktisadi işletmeler üzerinden ilerleyerek hem bundan sonra alacağımız ekipmanlarımızda hem de yine yapacağımız yatırımlarda KDV muafiyeti ile ilerleyeceğiz. O yüzden dolayı onları da işletme iştirakler faslına bütçelendirerek o kısma aktardık. İnşallah komisyonumuzda da değerlendirmesi yapıldıktan sonra İl Özel İdaremize hayırlı olur diye düşünüyorum” dedi.

“Yalova’mıza hayırlı olsun”

Yalova İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ümit Yılmaz’ın ardından söz alan İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Soygüzel, “Bu ödeneklerden elde edilen ilave gelirlerden dönüşmüş bir gelir. Bunun önemli bir kısmının 14 milyon TL’lik bir kısmı işletme ve iştirakler asfalt pilenti ve beton santrali kurulum projesine aktarılmış olacak. Ben büyük kalemleri sizinle paylaşmış olayım. Zaten komisyona da havale edeceğimiz için orada da detaylıca konuşacağız. 3,5 milyon TL’lik kısmı kara taşıt alımlarına, 2 milyon TL’lik kısmı yol yapımlarına, 3 milyon TL’lik kısmı proje ve yapım giderlerine yarım kalan işler için, 1,5 milyon TL’lik kısmı da işyeri makine teçhizat alımı için, onun dışında da 100 bin TL’lik, 200 bin TL’lik ayrılan ödenekler var” şeklinde konuştu. Son birleşime yetişmek üzere Plan ve Bütçe Komisyonuna havalesi oy birliği ile kabul edildi. Gündemin ikinci maddesi olan İl Özel İdaresi sıcak asfalt ve yama yol yapım, bakım ve onarım çalışmalarında kullanılmak üzere ihtiyaç duyulan 1 adet 2500-3000 kg çalışma kapasitesi aralığında “Asfalt Tandem Silindiri” ve “Nakil Römorku”nun temin edilmesi ve bu iş için gerekli ödeneğin tahsis edilmesi konusu görüşüldü. İl Genel Meclisi Başkanı Soygüzel, yama robotu alınmasına ilişkin bir süreç başlattıklarını ve bunun onunla entegre olacak bir silindir olduğunu ifade etti. İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ümit Yılmaz, yama robotunun teslim alındığını, arkasına çeki demirinin de taktırıldığını, gündemde olan yama asfaltlarındaki bakımı daha da geliştirmek adına alınacak bir silindir olduğunu belirtti. Konu son birleşime yetişmek üzere Plan ve Bütçe Komisyonuna havalesi oy birliği ile kabul edildi. Bir diğer konu olan İl Özel İdareleri Norm Kadro İlke ve Standartlarına Dair Yönetmeliğin 11 inci maddesi gereğince; ihtiyaca binaen İl Genel Meclisince ihdas edilen ve yazı ekindeki Boş Kadro Değişikliği Cetvelinde (Memur) belirtilen 1. Dereceli 2 adet Mühendis Kadrosunun 5. Derece olarak derece değişikliği yapılması konusu görüşüldü ve İl Özel İdaresinden geldiği şekliyle oy birliği ile kabul edildi.

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.