Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

İl Afet Ve Acil Durum Müdürlüğünden Arama Kurtarma Eğitimi

İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından Akkim A.Ş personeline yönelik temel arama kurtarma eğitimi verildi.

Haber Giriş Tarihi: 16.06.2011 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
İl Afet Ve Acil Durum Müdürlüğünden Arama Kurtarma Eğitimi

İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ildeki kurum ve kuruluşları olası afetler ve kazalara karşı eğitmeye devam ediyor. Bu kapsamda düzenlenen eğitimde 29 kişilik bir gruba arama kurtarma eğitimi verildi. Eğitimle ilgili olarak bir açıklama yayınlayan İl Afet ve Acil Durum Müdürü Bora Yalçın, “Müdürlüğümüzce, 1 Sağlık Memuru ve 7 Arama Kurtarma Teknisyeni toplam 8 personel ile 29 kişiden oluşturulmuş AKKİM Kimya A.Ş. Arama Kurtarma Takımına, 8-9-10/Haziran/2011 tarihleri arasında, 2 günlük teorik 1 günlük pratik Temel Arama Kurtarma Eğitimi verilmiştir. Pratik eğitim Çınarcık yolu üzerindeki AKDF Eğitim Alanında uygulamalı olarak yapılmıştır.

Bilindiği üzere ülkemizin dünya üzerindeki coğrafi konumundan kaynaklanan Jeo-Stratejik önemi ve doğal afetler bakımından riskli bir bölgede yer alması nedeniyle; savaş, asimetrik tehdit, deprem ve yangın felaketi oluşturabilecek unsurların can ve mal kaybına yol açabileceği öngörülmektedir. Yalova İlimizin yakın zamanda büyük çaplı depremi yaşaması da bu önem ve ehemmiyeti artırmıştır.

Olası büyük afetlerde, önemli olan ilk saatlerde müdahale kapasitesi, kurtarılan kişi sayısı ve yaşanan zararın en aza indirilebilmesi temel esastır. Bunu yapabilmek için yerel kaynakların etkin kullanılması ve halkın bilinçlendirilmesiyle mümkün olabileceği aşikardır. Yalova İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü olarak Arama Kurtarma hizmetinde faaliyet gösteren ekip sayısının artırılması gayesiyle, bu konuda çalışmalarımız devam etmektedir.

Bu kapsamda, İlimizde faaliyet gösteren AK-KİM Kimya A.Ş Fabrikası tarafından oluşturulan Arama Kurtarma Ekibine eğitimler verilerek, olası afet durumlarında kendi fabrikalarında meydana gelebilecek olaylara müdahale kapasitesinin arttırılması ve ihtiyaç durumunda Müdürlüğümüzün Arama Kurtarma ekibi ile birlikte çalışması hedeflenmiştir. Ekiplerin, ileri düzey eğitimleri daha sonra planlanan tarihlerde devam edecektir. Bilinçli ve müdahale kapasitesi artmış bir toplum yaratmak amacıyla başlattığımız bu çalışmanın diğer kuruluşlara da örnek olacağını düşünmekteyiz.
Yalova İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü olarak halkımıza karşı sorumluluğumuzun bilincindeyiz. Halkımızın da bizlere inanmasını ve morallerini en üst seviyede tutmasını istemekteyiz” dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.