Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

İDO’dan Yeni Yatırımlar

İstanbul Deniz Otobüsleri İşletmeleri (İDO) Genel Müdürü Ahmet Paksoy, İDO'yu halka arz ederek buradan gelecek kaynak ile Ro-Ro taşımacılığına girmek istediklerini bildirdi. İDO, 2008 yılında

Haber Giriş Tarihi: 25.01.2007 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com

İstanbul Deniz Otobüsleri İşletmeleri (İDO) Genel Müdürü Ahmet Paksoy, İDO'yu halka arz ederek buradan gelecek kaynak ile Ro-Ro taşımacılığına girmek istediklerini bildirdi. İDO, 2008 yılında hizmete alınması planlanan Pendik-Yalova hattında çalışacak iki yeni feribot için Fortis ile 65 milyon 860 bin dolarlık bir kredi sözleşmesi imzaladı.

Paksoy, kredi sözleşmesinin imzalandığı toplantıda gazetecilerin sorularını yanıtlarken, şu anda işletmenin bağımsız bir denetim kuruluşu tarafından denetlendiğini söyledi. 2006 yılında 315 milyon YTL'lik ciro elde ettiklerini ve yılı 5 milyon YTL net karla kapattıklarını aktaran Paksoy, kar amaçlı bir işletme olmamasına rağmen 2003 yılında 94 milyon YTL düzeyinde cirosu olan İDO'nun, artık kendi yatırımını kendi yapar hale geldiğini vurguladı. İDO'nun 2002'de 120 milyon YTL olan uzun vadeli borçlarının da bugün 30 milyon YTL'ye indiğine işaret eden Paksoy, '2007 yılında 400 milyon YTL ciro bekliyoruz. Ayrıca 100 milyon yolcu sayısını geçmeyi ve 6,5 milyon aracı yakalamak istiyoruz' dedi.

Bağımsız denetimden geçtikten sonra halka arz edilebilir konuma gelip gelmediklerinin netleşeceğini aktaran Paksoy, şöyle devam etti: 'Biz aslında gelecekte Ro-Ro taşımacılığı yapmak istiyoruz. Dolayısıyla halka arzla bir kaynak yaratalım ve buradan gelecek kaynakla Ro-Ro taşımacılığına girelim istiyoruz. Stratejik planda bunu 3 yıl içinde gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Ro-Ro taşımacılığında yabancılarla da ortaklık yapabiliriz. Oldukça maliyetli ve zahmetli bir iş. Örneğin 4 gemilik bir proje düşündüğümüzde, bunun için ilk etapta 250 milyon avroluk kaynak gerekiyor. Şu anda ülkemizdeki mevcut Ro-Ro gemileri bize uygun değil.'

Paksoy, şehirler arası vapur hatlarının İDO'ya geçmesiyle yolcu sayısının günlük rakamının 130 binden 250 bine çıktığını belirtti.İstanbul-Bursa hattında çalışacak ve hızlı katamaran şeklindeki feribotlarda alüminyum teknolojinin kullanıldığını aktaran Paksoy, bu feribotların Hollandalı Damen firması tarafından üretildiğini ve 5 yıldızlı otel konforu sunduklarını söyledi.

Ahmet Paksoy, 2004 yılından bu yana İDO'nun yaptığı yatırım miktarının 300 milyon doları bulduğunu belirterek, bir yıl içinde filoya 13 yeni feribotu katacaklarına işaret etti.Bu kapsamda 37,5 milyon dolarlık yatırım bedeli olan 5 deniz otobüsünün Mart ayından itibaren Haziran'a kadar filoya dahil edeceklerini, bununla deniz otobüsü kapasitesini yüzde 25 artıracaklarını kaydeden Paksoy, ayrıca İstanbul-Bursa arasını 75 dakikaya indirecek ve 107 milyon dolarlık yatırımla gelecek 2 büyük feribotun kapasitesinin de bin 250 yolcu ve 250 araç olduğunu ifade etti. Paksoy, Harem-Sirkeci için de 4 adet arabalı vapur ve ayrıca iki firketenin de filoya katılacağını belirtti. Paksoy, Pendik-Yalova arasında çalışacak 'double ended' tipi feribotların alımında kullanılacak Fortis kredisinin geri ödemesinin, işletmeye alındıktan 6 ay sonra yapılması sayesinde feribotların kendi kendilerini finanse edebileceğini vurguladı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.