Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Hersek Lagününde Kuş Türü 208’e Çıktı

Hersek Lagünü Kış Ortası Su Kuşu Sayımı (KOSKS) gerçekleştirildi. Lagünde yeni bir kuş türüne rastlanırken tür sayısı 208’e çıktı.

Haber Giriş Tarihi: 15.03.2019 08:36
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Hersek Lagününde Kuş Türü 208’e Çıktı

Altınova Hersek Lagünü’nde tespit edilen Balaban su kuşu türüyle bölgedeki kuş türü sayısı 208’e çıktı. Marmara Bölgesi Yalova ili Altınova İlçesi sınırları içerisinde bulunan, Önemli Kuş Alanı "ÖKA" statüsüne de sahip Hersek Lagününde, Altınova Belediyesi Eğitim Merkezi Personeli ve Kuş gözlemcisi Fatih Bülbül ile Yalova  Doğa Koruma Milli Parklar İl Şube Müdürlüğü katılımıyla sayımlar gerçekleştirilmiştir.

Altınova Belediyesi Kuş Gözlemcisi Fatih Bülbül sayımların uluslararası statüde olduğunu İfade ederek, “Uluslararası öneme sahip sulakalanlarda su kuşu popülasyonlarının ve sulak alan ekosistemlerindeki değişimlerin izlenebilmesi için her yıl tüm dünyada ocak-şubat  tarihlerinde Kış Ortası Su Kuşu Sayımı (KOSKS)

Kış Ortası Su Kuşu sayımında 42’si su kuşu olmak üzere 75 tür gözlenmiş, toplamda 8150 kuş yerel ve uluslararası kayıtlara geçirilmiştir. Anadolu'da "allı turna" olarak da bilinen Flamingolar Marmara bölgesinin önemli sulak alanlarından biri olan Hersek Lagününde bu yıl da önceki yıllara göre sayılarını ikiye katlayarak 1195 bireye ulaşmıştır. 

Genel olarak ördek sayısı artışı yanında bölgemiz  için nadir olan altıngöz ve sütlabi ördek türleri de alanı ziyaret ederek tüm kuş severlere heyecan katmıştır. Bu güne kadar 208 kuş türü gözlemlenen alanda başta öğrenciler olmak üzere bölge halkı ve tüm doğaseverlerle yapılan eğitim, tanıtım ve gözlem çalışmaları semeresini vermektedir” dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.