Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

"Herkes Kulağının Üstüne Yatıyor"

Yalova Kent Konseyi eski üyesi Metin Soysal Sağlık Turizm Serbest Bölgesi fırsatının ilin önündeki en büyük fırsat olduğunu dile getirdi.

Haber Giriş Tarihi: 17.03.2017 08:46
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
"Herkes Kulağının Üstüne Yatıyor"

Soysal ildeki herkesin bu konuda kulağının üzerine yattığını bizden daha sonraları Termal turizmle tanışan illerin ise bu konuda ciddi çalışmalar içerisinde olduklarını dile getirdi.

Tarihinin en zor yıllarından birini geride bırakan turizm sektörü, 2017'ye güçlü hazırlıklar yaparken, yaşadığı sıkıntılı süreçten de kendine yeni bir yol haritası çıkardı. Sektörün en büyük sorunlarından biri olan arz-talep arasındaki dengesizlik ve son dönemde belli şehirlerde artan yatak arzı, sektörü hem daha planlı yatırım yapmaya hem de turizmi çeşitlendirme fikrine itti. Deniz-kum-güneş üçlüsüne sıkışıp kalan Türk turizm sektöründe, alternatif yatırım fikirleri de öne çıkmaya başladı. Bunlar arasında yer alan ve 3'üncü yaş turizmi olarak ifade edilen, emekliliklere yönelik yatırımlar sektör oyuncularının araştırmaları arasına girdi. Avrupa'da 55 yaş üstü 125 milyon insanın yaşadığını belirten Kent Konseyi eski üyesi Metin Soysal, bu kitlenin turizme yıllık 300 Milyar Dolarlık gelir bıraktığını söyledi. Soysal, "Avrupa'da hava soğuk olduğu için 55 yaş üstü olanlar özellikle çetin geçen kış aylarında daha ılıman iklime sahip olan ülkelere gidip 3 ila 6 ay arasında konaklıyor. Ekim ila mart ayları arasında tatil yapmayı tercih eden bu kesim daha çok İspanya, İtalya, Yunanistan son dönemde de Tayland, Filipinler gibi Uzakdoğu ülkelerini tercih ediyor. Özellikle İskandinav ülkelerinde hükümet çetin geçen kış aylarında yaşlıları devlet desteğiyle başka ülkelere gönderiyor" dedi.

"Tren kaçmadı"
Türkiye'nin henüz bu kitleye yönelik özel bir yatırımının olmadığını aktaran Soysal, "Oysa ülkemiz bu kitle için adeta bir cennet. Türkiye'de deniz kum güneşin yanı sıra Yalova başta olmak üzere birçok şehrinde şifalı sular bulunuyor. Ancak altyapısı ve sosyal donatısıyla termal kent diyebileceğimiz bir şehrimiz yok. Şu anda markalaşmaya giden sadece iki şehrimiz var: Afyon ve Denizli. Yalova bu kentlerden çok daha önce termal kaynakların turizm ve sağlık amaçlı kullanımı ile tanışmasına rağmen malesef onların gerisinde kaldı. Önümüzde Sağlık Turizm Serbest Bölgesi diye kaçırılmaması gereken bir fırsat var. Türkiye'nin Avrupalı'ya sağlık alanında pazarlanabilmesi için en az 20 tane termal kentin altyapısı ve sosyal donatılarıyla inşa edilmesi gerekiyor. Tam da bu noktada Yalova'nın Sağlık Turizm Serbest Bölgesi konusuna hassasiyetle eğilmesi lazım. Ama nedense ildeki tüm yöneticiler bu konuda kulaklarının üstüne yatıyorlar. Aslında halen tren kaçmadı. Sadece harekete geçip ilin vekili, valisi ve belediye başkanları ile bu işe sarılmamız lazım" dedi.

Verilere göre Avrupalı turistin termal için Karlov Vary, Çek Cumhuriyeti, Macaristan gibi yerleri tercih ettiğini dile getiren Soysal, Avrupalıların bu ülkelerde kişi başı aylık 5 Bin Dolara kadar gelir bıraktığına dikkat çekti.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.