Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

“Herkes Bilinçlenmeli”

Yalova Mahalle Afet Gönüllüleri Derneği (MAG-DER) Başkanı Sabri Karaçam, afet bilincinin önemine vurgu yaparak, “Bugün geç, yarın erken. Bir an evvel herkesin afet bilinç eğitimi alması gerekiyor” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 22.03.2012 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
“Herkes Bilinçlenmeli”

Sabri Karaçam, afet anında ve sonrasında bilinçli olmanın önemine vurgu yaptı. Karaçam, “Afete bilinçli olmanın çok büyük etkileri var. Bilinçli toplumlarda, bunlara Japonları örnek gösterebiliriz, yapısal sağlam binalarda oturuyorlar ama afet anında her türlü bilgilerini kullanmaktalar” dedi.

Yalova’da bilinçlendirme yönünde yapılan çalışmalara da değinen Karaçam, şöyle konuştu: “Biz Yalova’da özellikle okullarda afet bilinci ile ilgili eğitimler yapıyoruz. Asıl eğitimi büyüklerin alması gerekiyor. Biz sivil toplum örgütlerine ya da bizi davet eden topluluklara afet bilinci eğitimlerini veriyoruz. Yalova’da 6 mahalle 2 ilçede örgütlenmiş durumdayız. Şuanda Paşakent’te çalışma yapıyoruz. Onun eğitimlerini 1 ay içerisinde bitireceğiz. Paşakent bizim için önemli. Çünkü burası sağlam zeminde. Yalova’da hasar gördüğünde buradaki arkadaşlarımızı yönlendireceğiz”

Van depreminin MAG’ların önemini çıkardığını belirten Karaçam, “Kısa süre önce Van depremini izledik. Oradaki karışıklık nedeniyle kurtarma ekipleri ilk etapta çalışmakta zorluk çekti. Oradan gelen arkadaşlarımız ‘keşke mahalle afet gönüllüleri orada da olsun’ dedi. Bir insan kendi mahallesinde afet olduğunda kendi binasında zarar görmediyse kesinlikle çevresindekilere yardıma koşacaktır. Bu proje çok önemli bir proje. Bugün geç yarın erken. Bir an evvel bu eğitimin herkes afet bilinç eğitimi alması gerekiyor” diye konuştu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.