Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

"Her Deprem Haklılığımızı Gösteriyor"

Yalova Belediye Başkanı Mustafa Tutuk, bölgede meydana gelen her bir depremin 5 ve 6 katlı binaların kentsel dönüşümünün önünü açan kararı alarak çok yerinde bir karar verdiklerini gösterdiğini söyledi. Tutuk, "Her deprem haklılığımızı gösteriyor" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 11.12.2023 09:07
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
"Her Deprem Haklılığımızı Gösteriyor"

Yalova Belediye Başkanı Mustafa Tutuk'un önerisi ile Yalova Belediye Meclisi 5 ve 6 katlı binalara kentsel dönüşüme girmeleri halinde yıkılan kat kadar imar verme kararını AK Parti ve MHP'li meclis üyelerinin "Evet" ve CHP'li meclis üyelerinin ise "Hayır" oyları sonrasında oy çokluğu ile kabul etmişti. Yaşanan 5.1'lik Gemlik depremi sonrasında ilin depremselliği ve deprem dayanıklı binalarının sayısının arttırılması konusu yeniden Yalova gündemine geldi. Bu noktada bir açıklama yapan Yalova Belediye Başkanı Mustafa Tutuk ise 99 depremi öncesinde yapılan ve 4 kat imar izni nedeni ile bir türlü kentsel dönüşüme giremeyen binaların önünü açarak ne denli doğru bir karar verdiklerinin artık daha net olarak anlaşıldığını söyledi. Yalova'nın Kuzey Anadolu Fay Hattı'nın Marmara'ya girişinde 3 ana kola ayrıldığını ve bu 3 kolun her birinin de 7 ve üzeri deprem üretebilme potansiyelinin olduğunu dile getiren Tutuk, bu kollarda yaşanacak herr depremin direkt olarak Yalova'yı etkileyeceğini ifade etti.

Bizzat kendisinin teklifi ile Yalova Belediye Meclisi'ne gelmesini sağladığı teklifle hem kentsel dönüşümün önünü açtıklarını hem de bir mağduriyeti ortadan kaldırdıklarını dile getiren Yalova Belediye Başkanı Mustafa Tutuk, "Deprem bu ilin en büyük gerçeğidir. Bunu kimse inkar edemez. Biz bu anlamda 06 Şubat Kahramanmaraş Depremi öncesinde Yalova’da bir karar aldık. Dedik ki Yalova bir deprem bölgesi. 1999 Marmara depreminde bu il çok büyük acılar yaşadı. Ben ve ailem de bu acıları yaşayanlar arasındayız. Bu depremin ardından 23 yıl geçti ama halen 5 ve 6 katlı binaların imarı 4 kat ve o binalar yıllardır kentsel dönüşüme girememiş. Depremi görmüş ve hasar almış bu binalar depremin ardından geçen 23 yıla rağmen halen kentsel dönüşüme sokulamamış. Ama dönemin yönetimi imarı 4 kata düşürmüş. Öyle olunca da çok katlı binalar adeta kaderine terk edilmiş ve dönüşüme girememiş. Ortada bir mülkiyet sorunu çıkmış. Biz böyle bir sorunu depremden 23 yıl sonra aldığımız kararla çözdük. Buna CHP’li meclis üyeleri de hayır dediler. Onları da vicdanları ile başbaşa bırakıyorum. Bu kararı aldıktan sonra Kahramanmaraş depremi yaşandı. Kısa bir süre önce de Gemlik’te deprem yaşadık. Yalova’ya yakın 7 ve üzeri deprem üretebilecek 3 tane fay hattı var. Bunlardan hangisinde bir deprem meydana gelse Yalova ciddi şekilde etkilenecek. Biz 99’da yaşadığımız bu acıyı yeniden yaşamak istemiyoruz. Aldığımız kararın ne kadar doğru olduğu her sarsıntıda bir kez daha ortaya çıkıyor. Ben bu anlamda vatandaşlarımızın da bize destek vermesini ve deprem riski taşıyan binalarını hızla kentsel dönüşüme sokmalarını rica ediyorum." diye konuştu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.