Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Hemşerilik Bilinci Masaya Yatırıldı

Yalova Kent Konseyi tarafından düzenlenen konferanslar serisinin 3’ncüsü, “Kentlilik ve Hemşerilik Bilinci” teması ile gerçekleştirildi.

Haber Giriş Tarihi: 24.03.2012 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Hemşerilik Bilinci Masaya Yatırıldı

Konferansa katılan Kamu Politikaları Enstitüsü Başkan Yardımcısı Tahsin Bulut, “Asıl olan geldiğimiz yerin değil yaşadığımız yerin hemşeriliğidir” dedi.

Yalova Kent Konseyi tarafından düzenlenen “Kentlilik ve Hemşerilik Bilinci” konulu konferans Yalova Belediyesi Meclis Salonunda gerçekleştirildi. Konferansa Kamu Politikaları Enstitüsü Başkan Yardımcısı Tahsin Bulut ve Bursa Kent Konseyi Genel Sekreteri Enes Keskin konuşmacı olarak katıldı. Konferansın açılış konuşmasını yapan Yalova Kent Konseyi Başkanı Ömer Fitoz Yalova’da yaşayan herkesin Yalova’ya endeksli olması gerektiğinin altını çizdi.

Yalova Belediye Başkan Danışmanı Sinan Giray ise şehri daha iyi noktalara getirmenin birlik ve beraberlikten geçtiğini dile getirdi. Konferansı izlemek için gelen AKP Yalova Milletvekili Temel Coşkun ise bir konuşma yapmasının istenmesi üzerine aidiyet duygusu üzerinde durdu. Yalova adına söz söylenen yerde tüm Yalova halkının olması gerektiğini söyleyen Coşkun, “Yalova’da aidiyet çok önemli. Nereden geldiğimizi bir kenara bırakıp nerede yaşadığımızı ön plana almalıyız. Hemşerilik duygusun geliştiği illerin de geliştiğini görüyoruz. Yalova hepimizin ortak paydası olmak zorundadır” şeklinde konuştu.

Ardından konferansın konuşmacılarından Kamu Politikaları Enstitüsü Başkan Yardımcısı Tahsin Bulut söz alarak kentleşme ve hemşerilik bilincinin gelişmesinin bir kent açısından taşıdığı öneme vurgu yaptı. Göçlerin kentlerdeki hemşerilik anlayışını zayıflattığına da değinen Bulut, “İstihdam oranı yüksek bölgeler büyük bir şekilde göç alıyor. Bu da beraberinde birçok olumsuzluğu getiriyor. Eğer bu süreç başında iyi yönetilebilseydi bu olumsuzluklar yaşanmayabilirdi. Nüfusunun büyük bölümü metropollerde yaşayan ülkemizde kentlilik bilinci bir türlü oturtulamıyor. Kentli olmak yaşadığın kentin tüm yapısını algılamayı, özümsemeyi ve yaşamayı gerektirir. Ancak günümüzde göçe bağlı olarak her geçen gün nüfusları daha da artan kentlerde kentlilik yerine bir Vandallaşma hâkim. Kentlere farklı kültürlerden gelen insanlar bir entegrasyon sorunu yaşıyor. Dolayısıyla da kentlerde yaşayanlar yalnızlığa doğru itiliyorlar. Bundan sıyrılmanın tek yolu ise kentlilik bilincinin ve hemşerilik hukukunun oturtulmasından geçiyor” dedi.

Bursa Kent Konseyi Genel Sekreteri Enes Keskin ise Bursa Kent Konseyi tarafından hayata geçirilen “Kentlilik ve Hemşerilik Bilinci Projesi”nin detaylarını sunumlar eşliğinde katılımcılara aktardı.

Konferansı AKP Yalova Milletvekili Temel Coşkun, Yalova Kent Konseyi Başkanı Ömer Fitoz, sivil toplum örgütlerinin başkanları ve çok sayıda katılımcı izledi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.