Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Hastanede Aslını Aratmayan Tatbikat

Yalova Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde deprem tatbikatı yapıldı. Tatbikatta senaryo gereği 6.9 şiddetinde deprem meydana geldi ve hastane tahliye edildi.

Haber Giriş Tarihi: 19.06.2023 10:04
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Hastanede Aslını Aratmayan Tatbikat

Yalova’da gerçekleştirilen deprem tatbikatı gerçeğini aratmadı. Hastane Afet Planı (HAP) uygulaması kapsamında yapılan tatbikatta, hastane personeli ve itfaiye ekipleri deprem sonrası senaryolarına göre hareket etti.

Tatbikatta, Sağlık Afet Koordinasyon Merkezi’ne deprem haberi gelmesi üzerine hastane HAP başkanlığınca mor kod verildi ve acil durum planı aktive edildi. Hastane yönetim ekibi toplanarak alanların açılması ve tahliye kararı aldı. Servislerden hasta ve malzeme tahliyesi yapılarak alternatif alanlarda hasta bakımına başlandı.

Tatbikatta ayrıca izolasyon yoğun bakımda yangın çıkması ve bir fabrikada kimyasal sızıntı olması gibi senaryolar da uygulandı. Yangın durumunda kırmızı kod verilerek itfaiye ekipleri olay yerine geldi ve yoğun bakım hastalarını tahliye etti. Kimyasal sızıntı durumunda ise Kimyasal Biyolojik Radyasyon ve Nükleer (KBRN) ünitesindeki görevliler etkilenen kişiyi arındırma işlemi sonrasında tedavi etti.

Hastaneden yapılan açıklamada tatbikatla olası bir depremde oluşabilecek eksiklik ve aksaklıkların tespit edildiği belirtildi. Açıklamada, “Yapılan tatbikatta yüksek katılımcı ve karmaşık senaryolarla personelin refleksi değerlendirilmiş, planın fonksiyonelliği ele alınmıştır. Böylece hastalar ve personeller için farkındalık oluşturulmuştur. Katılım sağlayan herkese teşekkür ederiz.” denildi."

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.