Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Halka Geri Dönüşüm Projesi İçin Ev Ev Bilgi Veriliyor

Yalova Belediyesi, Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı (ÇEVKO) işbirliği ile yürütülen ‘Yalova Belediyesi Ambalaj Atıkları Geri Dönüşüm Projesi’ bilgilendirme çalışması başlatıldı.

Haber Giriş Tarihi: 13.08.2009 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com

Proje çalışanlarınca evlere yapılan ziyaretlerle halk konu hakkında bilinçlendiriliyor ve geri kazanılan kağıtlarla elde edilmiş broşürler veriliyor.

Proje kapsamında tanıtım ve bilgilendirme elemanları tarafından vatandaşlara, ambalaj atıklarının haftanın hangi günü ve hangi saatinde, ne şekilde dışarı çıkartılacağı konusunda gerekli bilgiler veriliyor. Mavi renkli geri dönüşüm kumbaraları ile cam, plastik, metal, kağıt/karton ve kompozit ambalaj atıkları organik çöpten ayrı toplanacak. Böylece katı atık depolama alanları daha sağlıklı, verimli ve uzun süre kullanılacak. Bunların yanı sıra ‘Yalova Belediyesi Ambalaj Atıkları Geri Dönüşüm Projesi’ ile enerji tasarrufu sağlanacak, ülke ekonomisine değer yaratılacaktır. Lisanslı firmalar Çevtem Ltd. ve Özdeğer Ltd. tarafından ambalaj atıkları ayrı toplanacaktır.

Ambalaj atıklarından geri dönüştürülen bir ton cam atık ile 100 litre petrol tasarrufu sağlanıyor. Plastik Ambalaj atıklarının geri dönüşümünden elyaf içeren tekstil ürünleri, atık su boruları ve marley gibi malzemeler üretiliyor. Sadece 1 metal içecek kutusunun geri dönüşümünden elde edilen enerji ile 100 Watt’lık bir ampül 20 saat çalışıyor. Geri dönüştürülen 1 ton kağıt/karton atık ile 17 ağaç kesilmekten kurtuluyor. Kompozit ambalaj atıklarının geri dönüşümünden karton koliler, yalıtım malzemeleri ve mobilya gibi ürünler üretiliyor.

Proje Kapsamında Uygulanacak Toplama Programı:Salı

Rüstempaşa Mah. 10:00
Süleymanbey Mah. 13:00
Fevzi Çakmak Mah. 15:00Perşembe

Bahçelievler Mah. 17:00Cumartesi

Gazi Osman Paşa Mah. 10:00
İsmetpaşa Mah. 13:00
Mustafa Kemal Paşa Mah. 15:00

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.