Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Hacımehmet Ovası Şantiye Gibi

17 Ağustos Depremi sonrasında en ciddi yıkım ve can kaybının yaşandığı nokta olarak adı, “Ölüm Ovası”na çıkan Hacımehmet Ovası ildeki yerel yönetimlerin bu bölgede attığı akılcı adımlarla yeniden ilin en gözde yerleşim mekanına dönüşmeye başladı.

Haber Giriş Tarihi: 14.07.2011 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Hacımehmet Ovası Şantiye Gibi

Ova ard arda sıralanan inşaatlarla adeta bir şantiyeyi andırıyor. Yalova’nın geleceğinde konut alanı anlamında en uygun yer olarak düşünülen Hacımehmet Ovası 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nde en fazla binanın yıkıldığı nokta oldu. Yüzlerce bina yıkılırken çok sayıda ölü ve yaralı hafızalara kazındı. Basında çıkan haberlerinde etkisi ile ovanın adı bir anda “Ölüm Ovası”na dönüştü. Bu kötü izlenim nedeniyle ova yıllarca adeta kaderine terk edilmiş ve üzerine ölü toprağı serpilmiş bir şekilde bekledi. Ardından Hacımehmet Ovası’nda Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından bin 150 konutun yapılması ovanın bir anda canlanmaya başlamasına neden oldu. Ardından TOKİ konutlarının bulunduğu bölgenin Yalova’ya bağlanması ile Yalova Belediyesi tarafından buraya götürülen hizmet ovanın kaderini yeniden değiştirdi. Bir anda yeniden inşaat yatırımcılarının gözdesi haline dönüşen ovada bir biri ardına binalar yükselmeye başladı. Şu günlerde modern binaların yapıldığı Hacımehmet Ovası kelimenin tam anlamıyla bir şantiyeyi andırıyor. Önümüzdeki birkaç yıl içerisinde ovaya yatırılacak sosyal amaçlı yatırımlarla da bu bölgenin ilin en canlı bölgelerinden birisi olacağı tahmin ediliyor.


İNŞAAT FİRMALARI ADETA BİRBİRİYLE YARIŞIYOR

Hacımehmet Ovası’nda bina yapan firmaların yetkilileri de Hacımehmet Ovası’nın yıldızının yeniden başlamaya başladığı konusunda hem fikir. İlin imar açısından en uygun yerinin ova olduğuna dikkat çeken firma yetkilileri, “Artık burada geçmişten iz yok. Geçmişte burada yapılan binalarla şu anda yapımı süren ya da biten binaları kıyaslamak mümkün bile olamaz. Devletin belirlediği tüm kriterlere uyuluyor. Ciddi bir denetim mekanizması işliyor. Bunların dışına çıkmak mümkün değil. Dolayısıyla artık burada yapılan konutlar güvenli konutlar. Hacımehmet Ovası yapılan bu güvenli konutlarda Yalova’nın geleceğinde rol üstleneceğine inanıyoruz” dediler.
Firma sahipleri il dışından da bir çok inşaat şirketinin burada konut yapabilmek için yer arayışları ve pazarlıklarının sürdüğüne vurgu yapıyorlar.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.