Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Güvenlik Toplantısı Termal’de Yapıldı

Yalova İl Güvenlik Komisyonu Toplantısı Yalova Valisi Muammer Erol Başkanlığı’nda Termal’de bulunan Atatürk Köşkü’nde gerçekleştirildi

Haber Giriş Tarihi: 23.10.2021 12:39
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Güvenlik Toplantısı Termal’de Yapıldı

Yalova Valisi Muammer Erol’un başkanlık ettiği Yalova İl Güvenlik Komisyonu Toplantısı, Yalova Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk, Yalova Cumhuriyet Başsavcısı Cuma Çoban, Yalova Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu, Yalova Jandarma Komutanı Jan. Alb. Mustafa Bakçepınar ve ilgili kurum müdürlerinin katılımı ile gerçekleştirildi. Toplantı bu sefer alışılmışın dışına çıkarak çok tarihi ve özel bir mekanda gerçekleştirildi. Atatürk’ün emri ile Termal ilçesinde 38 günde inşa edilen ahşap köşk bu toplantıya ev sahipliği yaptı. 1929 yılında yapılan ve kısa bir süre önce restorasyonu tamamlanarak yeniden ziyarete açılan Atatürk Köşkü’ndeki toplantıda ilde sürdürülen güvenlik çalışmaları, bundan sonra yapılacak olan çalışmalar, talep ve öneriler masaya yatırıldı. Vali Erol, Yalova’da toplumun güven içerisinde yaşamasının sağlanması adına çalışan kurumların yetkililerine de teşekkür etti.

Yalova İl Güvenlik Komisyonu Toplantısı’nın böylesi manevi ve tarihi atmosfere sahip bir yerde yapılmasının da ayrı bir haz verdiğini dile getiren Vali Erol, bundan sonra da bazı toplantıların burada yapılabileceği sinyalini verdi.

Atatürk'ün Termal Köşkü

1929 yılında, Atatürk'ün emriyle Prof. S. Hakkı Eldem tarafından 38 günde yapılmıştır. İki katlı tamamen ahşaptır. 4 kabul salonu ve 11 odası bulunmaktadır. Eşyaları İstanbul'daki çeşitli saraylardan getirilmiştir. İlk konuğu İran Kralı Rıza Pehlevi'dir. Cumhuriyetin ilk yıllarında hükümetin yaz dönemi çalışmalarını yaptığı yer halini almıştır. Birçok önemli karar burada alınmıştır. Serbest Fırkanın kurulması, Yerli Malı Haftası gibi bir çok karar burada alınmış ve 1984 yılına kadar bu şekilde hizmet vermiştir. Ayrıca Atatürk Köşkü Atatürk'ün, Dolmabahçe Sarayında vefatından önce son günlerini geçirdiği yer olması yönünden de önemlidir. 1984 yılında yapılan restorasyondan sonra müze olarak hizmete açılmış ve günümüzde de müze olarak hizmet vermektedir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.