Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Güney Marmara Otoyolu Üçüncü Kez İhaleye Çıkıyor

Güney Marmara Otoyolu’nun proje yapımı 14 Mayıs 2023 tarihinde üçüncü kez ihaleye çıkıyor. Proje’nin Yalova Kocaeli arasındaki araç trafiğini rahatlatması hedefleniyor.

Haber Giriş Tarihi: 02.05.2023 09:51
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Güney Marmara Otoyolu Üçüncü Kez İhaleye Çıkıyor

Yalova’nın iller arası trafiğini rahatlatması planlanan ve 11 yıldır gündemde olan Yalova- İzmit Güney Otoyolu projesinin proje yapım ihalesi üçüncü kez ihaleye çıkıyor. 2021 yılında yapılan Yalova-İzmit Otoyolu Etüt ve Proje Danışmanlık hizmeti ihalesini alan Yüksel Domaniç firması yaşanan ekonomik kriz nedeniyle firmalara tanınan tasfiye hakkını kullanarak projeyi yapmadı. Karayolları Genel Müdürlüğü tasfiyenin ardından yol güzergahında fay hatlarını da dikkate alarak yeniden bir çalışma yaptı ve bu çalışma için ihaleye çıktı.

Karayolları Genel Müdürlüğü, Yapım ve Danışmanlık İhaleleri Şubesi Müdürlüğü tarafından ön yeterlilik ihalesi yapılan proje için ön yeterliliği geçen firmalar 12 Mayıs’ta maliyet tekliflerini verecek. Saat 11.00’de yapılacak olan ihalenin ardından bölgede çalışma yeniden başlayacak ve yolun projesi çıkartılacak. 1100 günde tamamlanması planlanan Yalova-İzmit Otoyolu Etüt ve Proje Mühendislik Hizmetleri Danışmanlık alım işi tamamlandığında yolun yapım ihalesine çıkılacak.

Eskiye göre değişim olacak

Uzun yıllardır planlanan otoyolun bağlantı yolları dahil 65 kilometresi Kocaeli’de olmak üzere toplam 86 kilometre. Yol tamamlandığında D-130 Karayolunun önemli oranda rahatlaması hedefleniyor. 2021 yılında yapılan proje yapım ihalesinden önce belirlenen güzergah üzerinde yeni ihalede bazı değişiklikler yapıldığı görüldü. 2021 yılındaki ihaleyi alan ve sözleşmesini tasfiye eden Yüksel Domaniç firmasının yolun projelerini ne kadar yaptığı belli olmazken, yolda daha önce belirlenen viyadük ve tünellerde değişiklik yapıldığı öğrenildi.

Önemli değişimler var

Özellikle fay hatları dikkate alınarak yeniden ele alınan projede fay hatları nedeniyle bazı viyadük ve tünellerde değişiklik yapıldı. Özellikle Gölcük bölgesinde fay hatları nedeniyle değişim yapıldığı öğrenildi. Son ihaleye çıkılan projede Yüksel Domaniç firmasının tamamlandığı alanlar görülmezken ilk proje ile büyük farklar var. İlk projede 11 olan viyadük sayısı 6, 7 olan tünel sayısı ise 6 olduğu görüldü. Yeni proje haritasında yolun Kartepe İbrikdere’de D-100’e bağlantısının da olmaması dikkat çekti.

8,8 kilometrelik tünel

Projede, Valide Köprü Kavşağından itibaren başlayacak projede en uzun tünel Karamürsel Akçatı’nın üstünden başlayarak Gölcük Sofular mevkiinin güneybatısında tamamlanan 8,8 kilometrelik tünel olacak. İhsaniye’nin üst kısmında yer alacak olan 1260 metrelik ikinci tünelin çıkışında K4 Gölcük Kavşağı inşa edilecek. Bu kavşaktan Gölcük serbest Bölgeye, Yalova ve İzmit bölgesine çıkış verilecek.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.