Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Girişimciler Yalova'da Bir Araya Geldi

Yalova Üniversitesi tarafından düzenlenen 3. Geleneksel Girişimcilik ve Kariyer Günleri, iş dünyasının önemli isimlerini öğrencilerle bir araya getirdi.

Haber Giriş Tarihi: 11.05.2018 09:02
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Girişimciler Yalova'da Bir Araya Geldi

Genç girişimci adaylarıyla tecrübelerini paylaşan birbirinden başarılı sektör temsilcileri, her şeyden önce ‘pes etmeme’ tavsiyesinde bulundu.

Yalova Üniversitesi Girişimcilik Uygulama ve Araştırma Merkezi (YÜGİM) tarafından gerçekleştirilen 3. Geleneksel Girişimcilik ve Kariyer Günleri, sektörlerinde büyük başarılara imza atan girişimcilerle öğrencileri buluşturdu. Subaşı Belediyesi ve Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı’nın katkılarıyla Yalova Üniversitesi’nin merkez yerleşkesinde düzenlenen programa Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Suat Cebeci, Subaşı Belde Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, YÜGİM Müdürü Doç. Dr. Hacı Yunus Taş, Yalova İŞKUR İl Müdür Erhan Dede, fakülte dekanları ve akademisyenler başta olmak üzere çok sayıda önemli isim katıldı. Öğrencilerle deneyimlerini paylaşmak üzere ise Sefa Merve Sahibi Oya Okur Erciyes, Sosyal Girişimci Oya Kalender, Okaytaş Madencilik Kurucusu Kazım Demirtaş ile Civil Mağazalar Genel Müdürü Engin Sevim katıldı.  

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başlayan programın açılış konuşmasını YUGİM Müdürü Doç. Dr. Hacı Yunus Taş yaptı. Öğrencilerin, sektör temsilcileriyle buluşmasının önemine dikkat çeken Doç. Dr. Taş, “Öğrencilerimize yıllardır teorik bilgiler anlatıyoruz ancak bunun pratiğini de göstermemiz gerekiyor. Bu programımız aracılığıyla öğrencilerimizi pratik anlamda başarı elde etmiş kişilerle bir araya getirdik. Öğrencilerimizin de kendi adlarına gerekli dersleri çıkaracaklarına inanıyoruz” diye konuştu.

“Girişimcilik toplumun önünü açıyor"

Türkiye toplumuna çağ atlatmak için üç özgürlüğün öne çıkması gerektiğine vurgu yapan Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Suat Cebeci, “Rahmetli Turgut Özal’ın da söylediği gibi Türkiye toplumuna çağ atlatmak için üç özgürlüğün öne çıkması gerekiyor. Bunlarından ilki fikir özgürlüğü, ikincisi din ve vicdan özgürlüğü, üçüncüsü ise teşebbüs özgürlüğüdür. Bunlar insanın en temel özellikleridir. Fikrimiz, inancımız ve iş yapabilme irademiz bizim insanlık değerlerimizi öne çıkaran özelliklerimizdir. Girişimcilik ise toplumun önünü açan en değerli mekanizmadır. Bu nedenle toplantının öğrencilerimiz, üniversitemiz ve milletimiz için hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

“Sosyal e ticareti gerçekleştirebilen tek firmayız”

Sefa Merve’nin ihtiyaçtan doğan bir proje olduğunu belirten Sefa Merve kurucusu Oya Okur Erciyes, kuruldukları ilk 9 ay boyunca sadece şal ve eşarp satarak hedeflerinin 3 katına ulaştıklarını söyledi. “İnandığınız şeyden vazgeçmediğiniz takdirde başarı kaçınılmazdır” diyen Erciyes, insanların hayatlarına dokunan inovatif ürünler geliştirmenin önemine vurgu yaptı. Girişimci olmak isteyen öğrencilere asla pes etmemeleri yönünde tavsiyede bulunan Erciyes, “Bir girişimci adayı asla pes etmemeli ve başarıya ulaşan tüm yolları denemeli. Bunun yanısıra özveri de büyük bir öneme sahip. Örneğin ben, kendim giymeyeceğim hiçbir şeyi Sefa Merve üzerinden satışa çıkarmıyorum. Çözüm odaklı gidiyoruz ve bu sayede insanlar, markamızı kendilerinden hissediyor. Biz, Türkiye’de ve dünyada sosyal e-ticareti gerçekleştirebilen tek firmayız. Şimdilik 71 ülkeye gönderim yapıyoruz ama hedefimiz dünyada büyüyen bir Türk markası olabilmek” şeklinde konuştu.

“Önce kendiniz inanmalısınız”

“Ufka Baktığında Ne Görüyorsun?’ başlıklı bir sunum yapan Oya Kalender ise girişimciliğin çok önemli bir yolculuk olduğunu söyledi. Başarının illa ki koyulmuş bir hedef olmadığını belirten Kalender, “Herkesin kabiliyeti ve yetenekli olduğu alanlar farklıdır. Emek verdiğiniz ve hayalini kurduğunuz bir şeye, en başta eğer siz inanırsanız, herkesin bir anda size yardım etmeye başladığını göreceksiniz. Özellikle günümüzde başarılı olmak için dijital mecra gibi büyük bir imkanımız var. Bunu iyi kullanmalıyız ve mutlaka kendimize ait bir sayfamız olmalı. Bunun yanısıra İngilizce bilmek de başarıya giden yol için bir diğer önemli anahtar” ifadelerini kullandı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.