Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Gıda Tarım Ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Zararları Tespit Ediyor

Yalova Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Selim Karahan şiddetli lodostan zarar gören sera işletmecisi üreticilere gereken hassasiyetinin gösterileceğini duyurdu.

Haber Giriş Tarihi: 04.02.2015 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
 Gıda Tarım Ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Zararları Tespit Ediyor

Karahan, 3 gün boyunca devam eden saatteki hızı 85-100 km/saat hıza ulaşan lodos seracılık yapan üreticilere büyük oranda zarar verdiğini dile getirdi.
Devam eden lodos ve fırtına Merkez ve İlçelerde Örtüaltı Yetiştiriciliği yapılan yüksek tünellerde çok fazla tahribata neden olduğunu, Marmara Bölgesinde fırtınanın verdiği zarar en fazla Yalova'da görüldüğünü hatırlatan Yalova Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Selim Karahan, " Bine yakın sera zararının yanında seralarda ekili olan kesme çiçek, kıvırcık, semizotu gibi ürünler de olumsuz etkilenmiştir. Fırtına şiddetinin fazla olması nedeniyle naylon seraların örtüleri tamamen uçarken, demir aksamları da yerlerinden çıkmıştır." dedi
Karahan açıklamasında, "Açık alanda ise meyve ağaçlarında dallarda kırılmalar ve yatmalar meydana gelmiş. Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ekipleri hızlı bir şekilde inceleme ve hasar tespiti çalışmalarına başlamış ekipler halinde il ve ilçelerde hasar tespit çalışmaları yapmaktadırlar" diyerek şöyle konuştu.
"Önceki yıllarda Özellikle çiftçilerimizin Ziraat Bankası'na, Tarım Kredi Kooperatifleri'ne ve Sosyal Güvenlik Kurumu'na olan borçları ertelenmesini taleplerin olduğu durumda tespit ve kayıt bilgileri istenmiş ve bu doğrultuda çalışmalar yapılmıştır. Mağdur olan çiftçilerin hasar tespitlerinin yaptırılarak ÇKS kayıtlarının da oluşturulması gerekmektedir. Müdürlüğümüzce 2015 yılı "2090 Sayılı Kanun Hakkında Genelge" Kapsamında Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürlüğü teknik elemanlarınca yapılan hasar tespitlerinde Örtüaltı Yüksek Tünellerde % 50-70 oranında zarar olduğu tespit edilmiştir hasar tespit çalışmaları İl Müdürlüğümüz ekiplerince yağmura rağmen halen sahada devam etmektedir."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.