Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Geyikdere’de Kadına Şiddetle Mücadele Etkinliği

Yalova Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü Altınova’ya bağlı Geyikdere Köyü’nde kadınlara ve erkeklere yönelik olarak Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele günü etkinlikleri gerçekleştirdi.

Haber Giriş Tarihi: 24.11.2021 09:04
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Geyikdere’de Kadına Şiddetle Mücadele Etkinliği

Geyikdere Köy Muhtarı Emine Türker ile Yalova Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü işbirliğinde Geyikdere Köyü’nde, kadınlara yönelik şiddetle mücadele farkındalık etkinlikleri düzenlendi. Köydeki kahvehanelere de konuk olan kadınlar burada kadına yönelik şiddetle mücadelede erkeklerin rolünün önemine dikkat çektiler. Etkinliklerde ayrıca kadına yönelik şiddetle mücadele kapsamında Yalova Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından sunulan hizmetler, 6284 SK, KADES Uygulaması ve şiddetle mücadeleye ilişkin muhtarlarla yapılan çalışmalar hakkında da bilgiler verildi.

Kadın en çok evde şiddete maruz kalıyor
Etkinlikler kapsamında kadınlara ve erkeklere şiddet konusunda da bilgiler veren Yalova Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ekipleri, “Kadınlara, yalnızca kadın oldukları için uygulanan ve kadınları etkileyen cinsiyete dayalı ayrımcılık ile fiziksel, cinsel, psikolojik veya ekonomik açıdan zarar görmeleriyle veya acı çekmeleriyle sonuçlanan veya sonuçlanması muhtemel her türlü tutum ve davranış, kadına yönelik şiddettir. Kadına yönelik şiddetin birçok boyutu, yönü ve oranı vardır. Biraz daha açıklayıcı olması açısından aşağıdaki veriler çok çarpıcıdır: Dünyada kadınların % 49’u psikolojik şiddet görerek yaşamlarını sürdürmektedir. Kırsalda yaşayan kadınların %41’i, şehirde yaşayan kadınların %27’si, evliliklerinde, en az bir kez fiziksel şiddete maruz kalmaktadır. Söz konusu şiddetin %95’i ise çiftlerin yaşadıkları evde (aile içinde) meydana gelmektedir. %36 oranında kadın, hamilelikleri sırasında şiddete maruz kalmaktadır. Fransa’da her ay 6 kadın, İngiltere’de her ay 8 kadın ve Finlandiya’da her yıl 27 kadın aile içi şiddet nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Türkiye’de, yargıya intikal eden, töre cinayetlerine kurban giden kadın sayısı, 2000-2004 yılları arasında 54 olarak belirtilmektedir. Ülkemizde son 9 yılda kadın cinayetleri % 1400 oranında artmıştır; her gün ortalama 4-5 kadın bir erkek/erkekler tarafından öldürülmektedir. Dünyada %45 oranında kadın çalışan, iş yeri tacizine maruz kalmaktadır” dediler.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.