Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Gesad’ın Ortaklık Teklifine Ret Çıktı

Çiftlikköy Belediye Meclisi’nin Kasım ayı ikinci oturumunda GESAD’ın kuracağı Gemi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’ne yüzde 6 ortaklık teklifine yapılan 3 oylama sonucunda ret kararı çıktı.

Haber Giriş Tarihi: 03.11.2010 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com

Kasım ayının ikinci oturumunu Metin Dağ başkanlığında gerçekleştiren Çiftlikköy Belediye Meclisi’nde bir önceki oturumdan ertelenen GESAD’ın ortaklık teklifi konusu görüşüldü. İl Genel Meclisi’nde yapılan görüşme ve alınan karar hakkında toplantıya katılan meclis üyeleri bilgilendirme yaptı.

Oylama öncesi söz alan CHP’li Belediye Meclis Üyesi Oktay Atik, GESAD’ın çevresel etkilerinin zararlı olacağını düşündüklerini belirterek “Ortaklık teklifine de ret yanıtı vermemiz gerekir. Vopak’a karşı tüm Yalova nasıl tepki gösteriyorsa aynı hareketliliğin GESAD’ın yatırımına karşı da gösterilmesi gerekir” dedi.

Ak Parti’li Belediye Meclis Üyesi Şentürk Alyakut ise GESAD’ın ÇED raporunda bütün çevresel etkilerin düşünüldüğünü ve olumlu çıktığını ifade ederek “Bu işe Çiftlikköy’de çevresel etkileri nedeniyle hayır diyorsak Altınova da bizim ilçemiz. Çevreye zararlıysa Altınova’da da çevreye zararlı. Vopak ve GESAD’ı aynı kefeye koymak ise son derece yanlış” diye konuştu. Alyakut, yüzde 6’lık teklifin hiçbir bedel ödemeden yüzde 12’ye çıkartılması önerisini sundu.

Çiftlikköy Belediye Başkanı Metin Dağ ise konuyla ilgili YTSO Başkanı Celal Özel’in de fikirlerini aldığını, YTSO’dan ortaklığa ret yanıtı çıkacağını düşünmediğini söyledi. GESAD’ın Çiftlikköy’e yapacağı proje konusunda siyasi oyunların oynandığını ifade eden Başkan Dağ, şunları söyledi: “Bu projeyi Altınova’ya kaydırmaya çalışıyorlar. Yasaların elvermediği bir şey yapılacaksa bunun zaten ÇED sürecinde önü kesilirdi. Çiftlikköy’de yatırıma ihtiyaç var. Bu yüzden gelen yatırımcıya çevreye zarar vermediği sürece, eğer istihdam yaratıyorsa destek olmalıyız. Ben belediye başkanı olarak yarın karşıma çıkacak işsiz gençlere bunun cevabını veremem. Ortaklık teklifine de bu yönde hayır demem imkansız”

Şu anda ilçede bulunan fabrikaların çevreye daha zararlı olduğunu savunan Başkan Metin Dağ, “Burada ise sadece imalat var. Ne yazık ki bazı kesimler Çiftlikköy’ün gelişmesini istemiyorlar ve her yatırıma karşı çıkıyorlar. Çevreye zararlıysa Altınova’da da Termal’de de çevreye zararlı” diye konuştu.
Yapılan oylamada ilk olarak Belediye Başkanı Metin Dağ’ın yüzde 6, hiçbir bedel ödemeksizin ortak olma teklifi 2’ye karşı 9; daha sonra Şentürk Alyakut’un yüzde 12, hiçbir bedel ödemeksizin arsa üzerinden ortak olma teklifi 4’e karşı 7 oyla reddedildi.

Daha sonra ise hiçbir şartta OSB’ye ortak olup olmama konusu oylandı. Bu oylamada da 4 ‘evet’ oyuna karşılık 7 ‘hayır’ oyuyla GESAD’ın ortaklık teklifi oy çokluğuyla reddedildi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.