Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Geri Dönüşüme İlgi

Yalova'da çevre kirliliğinin önlenmesi ve katı atıkların değerlendirilmesi amacıyla başlatılan Geri Dönüşüm projesi, halkın büyük ilgisiyle karşılandı. Bu yıl ilk etapta Bahçelievler ve Paşakent

Haber Giriş Tarihi: 02.11.2006 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com

Yalova'da çevre kirliliğinin önlenmesi ve katı atıkların değerlendirilmesi amacıyla başlatılan Geri Dönüşüm projesi, halkın büyük ilgisiyle karşılandı.

Bu yıl ilk etapta Bahçelievler ve Paşakent Mahalle'lerinde bilgilendirme faaliyetleri ile başlatılan çalışmalar, 72 ton katı atık maddesinin geri dönüşüme kazandırılmasıyla başarı sayılabilecek düzeye ulaştı. Geri Dönüşüm konusunda gelinen noktayı takdir eden Yalova Belediye Başkanı Barbaros Binicioğlu 'Bugün dünyada aşırı tüketim sonucu artan katı atıklar içerisindeki cam, kağıt, karton, metal ve plastik nitelikli ambalaj atıklarının yeniden kazanımı ile en başta doğal kaynak tasarrufu olmak üzere doğal kaynakların korunması ve daha az hammadde sarfiyatı sağlamak, katı atık depolama alanlarını daha uzun süreler kullanmak, ülke ekonomisine katkı sağlamak, atık miktarının azalmasını ve çevre bilincinin arttırılarak çevre kirliliğinin önlenmesi amacıyla ambalaj atıklarının çöplerden ayrı olarak toplanması konusunda yürüttüğümüz Kaynakta Ayırım ve Geri Kazanım projesi, 30.07.2004 tarihinde yayımlanan ve 01.01.2005 tarihinde yürürlüğe giren 22538 sayılı Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği ile artık yasal bir zorunluluk haline gelmiştir. Geri Dönüşüm ile ilgili uygulamaya koyduğumuz proje ile Yalova ilini dört çalışma etabına böldük. 1.etap olan Bahçelievler ve Paşakent Mahallesi'nde eğitim ve bilgilendirme çalışmalarına Mart 2006 ayı içerisinde başladık. Nisan 2006 tarihi itibariyle haftanın her Perşembe günü iki mahallemizden 1 Ekim 2006 tarihine kadar 72 ton geri dönüşüm malzemesi kazanımını elde ettik. 2.etap çalışma programımızda bulunan Rüstempaşa, Süleymanbey ve Fevziçakmak Mahallesi'nin bir bölümünü kapsayan alanda Eylül 2006 tarihinde başladığımız bilgilendirme ve eğitim çalışmaları sonucunda haftanın her Salı günü olmak üzere toplama çalışmalarına başlamış bulunmaktayız.'dedi.

Geri Dönüşüm Projesinde gelinen noktanın memnuniyet verici olduğunu ifade eden Başkan Binicioğlu,'1 Ekim 2006 tarihine kadar projemiz kapsamında yaptığımız çalışmalar sonucunda resmi kurum, okullar ve işyerleri de dahil olmak üzere Yalova'nın genelinden toplamış olduğumuz geri dönüşüm malzemeleri 250 tonu bulmuştur. Yalova halkının, bu kadar hassas bir konuda yaptığımız çalışmalara gösterdiği duyarlılık ve vermiş olduğu desteğe bir kez daha teşekkür ediyorum.Ayrıca halkımızın çevre bilincimizi, ambalaj atıklarının geri kazanımı ile hayata geçirebileceğimiz düşüncesine ortak olmaları da çok memnuniyet verici' dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.