Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Gereken Önem Verilmiyor

UKUB’un UKEM bünyesinde düzenlediği 2015 yılı ilk dönem eğitimleri, Sac Şekillendirme Kalıpçılığı eğitimiyle başladı.

Haber Giriş Tarihi: 07.02.2015 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Gereken Önem Verilmiyor

UKUB Başkanı Şamil Özoğul, devletin teknik ara personel yetiştirmeye daha fazla ağırlık vermesi gerektiğini belirtti. Kalıp sektöründe çalışan teknik personeli mesleki konularda daha donanımlı hale getirmek ve sektöre nitelikli personeller kazandırmak amacıyla UKUB (Ulusal Kalıp Üreticileri Birliği) bünyesinde kurulan UKEM’in (Ulusal Kalıpçılık Eğitim Merkezi) 2015 yılı ilk dönem eğitimleri başladı. Beşevler Sanayi Sitesi’ndeki Eğitim Merkezi’nde düzenlenen ilk eğitim Sac Şekillendirme Kalıpçılığı konusunda yapıldı.
UKUB (Ulusal Kalıp Üreticileri Birliği) Başkanı Şamil Özoğul, sektörün nitelikli personel sorununa çözüm bulmak amacıyla eğitim çalışmalarına büyük önem verdiklerini söyledi. Kalıpçılığın katma değerinin çok yüksek olduğunu ancak sektörde nitelikli personel sıkıntısı çektiklerini söyleyen Özoğul, “Sektörümüzün en önemli sorunlarından birisi çalışacak nitelikli personel bulmak. Bu sorunun çözümüne katkı koymak amacıyla UKEM’i kurduk” dedi.
UKEM’de temel seviyede kalıpçılık eğitimi için gerekli makina, ekipman ve yazılım yatırımlarını yaptıklarını ve 2015 yılının ilk eğitiminide, Sac Şekillendirme Kalıpçılığı konusunda düzenlediklerini belirten Özoğul, “Daha önceden açıkladığımız program dâhilinde eğitimlerimiz sürecek” şeklinde konuştu.
Türkiye’deki mesleki eğitime daha çok ağırlık verilmesi gerektiğini de belirten Şamil Özoğul, katma değeri yüksek üretim yapılabilmesi için önce teknik ara personel konusundaki sıkıntının çözülmesi gerektiğini söyledi. Özoğul, “Türkiye’de teknik eğitim yeterli değil. Eğitim merkezi kurmamızın nedeni teknik ara personel sıkıntısının çözümüne katkı koymaktır. Fakat bizim gücümüz oldukça sınırlı. Bu nedenle Milli Eğitim Bakanlığı’nın teknik eğitime daha çok ağırlık vermesi gerektiği kanısındayız. Bu konuda sektör temsilcilerinin de görüşü alınıp hızla bir devlet politikası geliştirilmelidir” dedi.
Öte yandan Sac Şekillendirme Kalıpçılığı eğitimine, UKUB üyesi firmalarda çalışan 18 personel katılım sağladı. Tüm gün süren programda katılımcılara sac şekillendirme yöntemleri hakkında teknik bilgiler aktarıldı. Eğitim sonunda da katılımcılara sertifika verildi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.