Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Geofit Bahçesi İhaleye Çıkıyor

Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü bünyesinde Türkiye'nin ilk, dünyanın en büyük geofit bahçesinin Yalova’da kurulum aşamasında sona gelindi. İhale sürecine gelinen bahçe, ihalenin ardından 6 ay içerisinde tamamlanacak.

Haber Giriş Tarihi: 03.08.2012 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Geofit Bahçesi İhaleye Çıkıyor

Türkiye’deki geofit çeşitlerini koruma altına alacak olan dünyanın en büyük, Türkiye'nin tek geofit bahçesinde yıllar süren çalışmaların sonuna gelindi. İhale için hazırlanacak olan teknik şartnamenin oluşturulabilmesi için enstitü uzmanları 2 yıl süre ile yurtdışı ve yurtiçinde incelemelerde bulundu. 7 bin metrekare alan üzerine oturacak 2 bin metrekare kapalı alanda yer alacak olan geofit bahçesinde 846 geofit taksonu yer alacak.

Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü yetkililerinden edinilen bilgiye göre, proje çağrısına çıkılan ve kısa sürede ihale aşamasına geçilecek olan geofit bahçesinin ihaleden sonraki 6 ay içerisinde kurulması hedefleniyor. Bahçe kurulduktan sonra yurt dışından ve yurt içinden gelecek bilim adamlarının çalışmalarına da imkân sağlayacak. Yine yurt dışından gelecek olan turistler de bu bahçeyi gezerek, burada koruma altına alınan geofit olarak adlandırılan soğanlı, rizomlu ve yumrulu bitkileri görme imkanı bulacaklar.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.