Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Geofit Bahçesi Dünya’nın İlgisini Yalova’ya Yöneltecek

Atatürk Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Doğal Süs Bitkileri Uzmanı Erdal Kaya Yalova’da kurulacak olan Geofit Bitkiler Botanik Parkı’nın Dünya’nın en zengin Geofit bahçesi olacağını söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 28.12.2011 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Geofit Bahçesi Dünya’nın İlgisini Yalova’ya Yöneltecek

Kaya dünyanın bir çok ülkesinde insanların bu bahçeyi görmek için Yalova’ya geleceğini dile getirdi. Şehit Osman Altınkuyu Anadolu Lisesi öğrencilerinin Atatürk Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü’nü ziyareti esnasında bir sunum gerçekleştiren Doğal Süs Bitkileri Uzmanı Erdal Kaya kurulması için çalışmaların sürdüğü Geofit Bitkiler Botanik Parkı hakkında bilgiler verdi. Türkiye’nin endemik, soğanlı, rizomlu ve yumrulu kök yapısına sahip bitkiler bakımından çok zengin bir ülke olduğunu dile getiren Kaya, “Anadolu coğrafyası çok ünlü bir bitki gen merkezi özelliği gösteriyor. Bilimsel adı Geofit olan soğanlı, rizomlu ve yumrulu kök yapısına sahip bitkiler bakımından da, önemli türlere ev sahipliği yapan ülkemizde ne yazık ki bu türler ihmal edilmiş durumda. Yakın tarihe kadar doğadan bilinçsiz bir şekilde sökülüp yurt dışına pazarlanan bu bitkiler son yıllarda çeşitli yerli firmalar tarafından da üretilmesine rağmen henüz bu zenginlik yeterince değerlendirilemiyor. Geçtiğimiz aylarda basında yer alan ‘Ters Lalelerin yurtdışına kaçırılması’ konulu haber ile bu bitkilerin önemi kamuoyunda ses getirmiş ve tartışılmıştı.
Geçtiğimiz sene duyurulan bir proje ile Yalova geleceği açısından da oldukça önem arz eden bir adım atıldı. Atatürk Bahçe Kültürleri Araştırma Merkezi arazisinde kurulacak olan Geofit Bitkiler Botanik Parkı, Türkiye’de bu alanda yapılan en büyük çalışma olma özelliği yanında, dünyanın da en geniş kapsamlı Geofit bahçesi olacak. Proje tamamlandığında dünyanın dört bucağından doğaseverlerin Yalova’yı ziyaret etmek için önemli bir sebepleri olacak. Yalova bu sayede çok sayıda turist çekebilecek” dedi.
Yalova’da Dünya çapında önem taşıyan bir projenin yürütüldüğünün altını çizen Atatürk Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Doğal Süs Bitkileri Uzmanı Erdal Kaya, “Avrupa ülkelerinde öğrenciler bahar aylarında ilk fırsatta, güneşli bir gün bulur bulmaz doğa’ya çıkarılarak, bitkiler, çiçekler tanıtılıyor. Anaokulu çağında öğrencilerin botanik parklarına yapılan gezilerde, endemik bitkilerin resimlerini yaptıklarını gördüğümde oldukça etkilenmiştim. Daha o yaşta çocuklara endemik bitkileri öğretiyor olmaları bu konuyu ne kadar önemsediklerini gösteriyor. Türkiye’nin flora zenginliği tüm Avrupa’nın bitki çeşitliliğinden daha fazladır. Yalova’da dünya çapında önem arz eden bir proje yürütüyoruz” diye konuştu.


800 YAKIN BİTKİ TÜRÜ TOPLANDI

Kurulacak Geofit Bahçesi için bugüne kadar 800’e yakın bitki toplandığını, bunların yaklaşık 650 kadarının Türkiye bitkisi olduğunu söyleyen Erdal Kaya, “Dünyanın en geniş kapsamlı Geofit bahçesinde 400 bitki var, bizim kuracağımız bahçede 1000’in üzerinde bitki bulunacak. Kurulacak botanik bahçesinde doğal yaşam ortamlarına benzer iklim özelliklerinde seralar oluşturulacak. Ayrıca Yetiştirme Seraları, Çoğaltma Seraları, Sergileme Seraları gibi bölümler bulunacak”dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.