Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Gençler Kut-Ül Ammare Zaferini Unutmadı

Altınova Hürriyet Ortaokulu öğrencileri Kut-Ül Ammare Zaferinin yıl dönümü dolayısıyla Altınova Belediye Başkanı Metin Oral'ı makamında ziyaret ettiler.

Haber Giriş Tarihi: 15.04.2016 18:11
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
 Gençler Kut-Ül Ammare Zaferini Unutmadı

Öğrenciler o dönem askerler tarafından kıyafetleri giymeyi de ihmal etmediler.
Türk tarihine Kut-Ül Ammare Zaferi olarak geçen ve 1952 yılına kadar Kut Bayramı olarak da kutlanan zaferin yıldönümünü unutmayan Altınova Hürriyet Ortaokulu öğrencileri Altınova Belediye Başkanı Metin Oral'ı makamında ziyaret ettiler. O dönem ki askerlerin kıyafetlerini giyen öğrenciler bu zaferin yeniden Kut Bayramı olarak kutlanmasının sürdürülmesini de talep ettiler. Altınova Belediye Başkanı Metin Oral ise, "Kendi tarihini bu kadar iyi bilen bir gençliğin yetişiyor olmasından çok mutluluk duyuyorum. Bu büyük zafer Türk tarihinde altın harflerle işlenmiş ancak 1952 yılından sonra nedense adeta görmezden gelinmiştir. Gençlerimizi bu zaferin yıl dönümünü hatırladıkları için kutluyorum. Tüm Türk halkının Kut Bayramını da kutluyorum" dedi.
Kut-Ül Ammare Zaferi Nedir?
29 Nisan 1916 tarihinde Osmanlı Ordusunun Irak’ın Kut bölgesinde İngilizlere karşı kazandığı büyük bir zaferidir. Kutul Amare’de 13 bin 300 İngiliz askeri ile 13 general 481 subay esir alınmış ve 40 bini aşkın İngiliz askeri öldürülmüştür.

Osmanlı Ordusunun Birinci Dünya Savaşı’nda çarpıştığı cephelerden biri, İngilizlere karşı oluşturulan Irak cephesidir. Osmanlı dönemi kaynaklarında Irak-ı Arap olarak adlandırılan bölge, Dicle, Fırat havzasında tarihteki Mezopotamya’yı (Verimli Hilal) içine alır ve Basra Körfezi’ne kadar uzanır.

Irak petrollerini ele geçirmeyi amaçlayan İngilizler, 6 Kasım 1914 tarihinde Basra Körfezinden Şattülarap ağzındaki Fav mevkiine asker çıkararak saldırıya geçmişler, ilerleyen aylarda bu saldırılarını kuzeye doğru genişletmişlerdir. İngilizler, 3 Haziran 1915 tarihinde Kut’ül-Ammare’yi, Temmuz ayı sonlarına doğru da Nasıriye’yi işgal etmişlerdir. 23 Kasım 1915’de ileri harekata geçen Türk birlikleri, General Townshend komutasındaki İngiliz ordusunu geri püskürterek Kut-ül Ammare’de çember içerisine almayı başarmışlardır. Kut’ül-Ammare’yi bir kale gibi savunan General Townshend, 29 Nisan 1916 tarihinde teslim olmak zorunda kalmıştır. Türkler, Kut’ül-Ammare’de İngilizlerden başta Tümen Komutanı General Townshend olmak üzere toplam 13 general, 481 subay ve 13 bin 300 askeri esir almışlardır. Tarihe Kut Ül Ammare zaferi olarak geçen savaşlar sırasında İngilizler 40 bin kayıp ve esir verirken Türk birlikleri ise 25 bin askerini kaybetti. Kut ül Ammare savaşı sırasında Türk birlikleri sınırlı sayıda uçakla önemli görevler yaptı. Keşif görevleri yapan Türk uçakları bir taraftan da düşman hedeflerini bombardıman etti. 26 Nisan 1916’da Kut ül Ammare’deki İngiliz kuvvetlerine erzak yardımına çalışan bir İngiliz uçağı da Türk avcı uçağı tarafından düşürüldü.

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.