Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Fıstıklı Köyüne 20 Milyonluk Dev Proje

Yalova Valisi Dr. Hülya Kaya'nın önderliğinde, Yalova İl Özel İdaresi, Fıstıklı Köyü'nün çehresini değiştirecek önemli bir projeye imza atıyor.

Haber Giriş Tarihi: 09.07.2024 10:03
Haber Güncellenme Tarihi: 09.07.2024 10:03
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Fıstıklı Köyüne 20 Milyonluk Dev Proje

İlk etabı 20 milyon lirayı bulacak olan Fıstıklı Köy Meydanı Düzenlemesi ve Bina Cephe Rehabilitasyonu Kentsel Tasarım Projesi ile Yağhane Müzesi Projesi, köyün tarihi ve kültürel kimliğini yeniden canlandırmayı hedefliyor.

Yalova Valisi Dr. Hülya Kaya’nın önderliğinde, Yalova İl Özel İdaresi, Fıstıklı Köyü'nün çehresini değiştirecek önemli bir projeye imza atıyor. Fıstıklı Köy Meydanı Düzenlemesi ve Bina Cephe Rehabilitasyonu Kentsel Tasarım Projesi ile Yağhane Müzesi Projesi, köyün tarihi ve kültürel kimliğini yeniden canlandırmayı hedefliyor.

Yalova’nın doğal güzellikleri ve turizmi ile dikkat çeken köylerinden biri olan Fıstıklı Köyü, yaz aylarında nüfusunun 5 katına kadar çıkmasıyla büyük bir hareketlilik yaşıyor. Ancak köy meydanının mevcut durumu, bu yoğun ziyaretçi trafiğini karşılayacak estetikten yoksun. Bu projeyle meydanın zemininden bina cephelerine kadar kapsamlı bir iyileştirme çalışması yapılacak.

Yalova İl özel İdaresi Genel Sekreteri Ümit Yılmaz projenin 2 bin 500 m² meydan düzenlemesi alanı ve yaklaşık 20 binanın balkon, pencere, sıva ve boya gibi cephe düzenlemelerini içerdiğini ifade etti. Ayrıca, köydeki çam ağaçlarından ilham alınarak geliştirilecek kepenk sisteminin, binalara özgün bir karakter kazandıracağını ifade eden Yılmaz, “Meydanın zemini, estetik ve dayanıklı malzemelerle yenilenecek, oturma alanlarına konfor sağlayacak asma germe tente sistemi kurulacak.

Kapsamlı projede, köyün simgelerinden olan caminin avlusu yeniden düzenlenecek, bahçedeki çevre duvarları yıkılarak meydanla bütünleştirilecek. Ayrıca, tarihi çeşme de estetik bir tasarımla yenilenecek. Meydanın yol tarafında atıl durumda bulunan yağhane binası, tadilat ve güçlendirme çalışmaları ile müzeye dönüştürülecek. Bu müze, eski yöntemlerle zeytinyağı sıkımını sergileyerek kültürel mirası yaşatacak. Projenin ilerleyen aşamalarında, meydanın kuzeyinde yer alan tarihi hamam da restorasyona tabi tutulacak ve köye kazandırılacak. Bu kapsamlı dönüşümün ilk etabı için yaklaşık 20 milyon TL'lik bir bütçe öngörülmektedir. Yalova İl Özel İdaresi, bu projeyle Fıstıklı Köyü’nün tarihi ve kültürel mirasını koruyarak, bölgeyi turizm açısından cazip hale getirmeyi amaçlıyor. Proje sayesinde yurt içi ve yurt dışından gelen ziyaretçilerin artması bekleniyor. Ayrıca, müzede yapılacak satışlarla kadın kooperatifleri desteklenecek.” dedi.

Proje komisyonu tarafından hazırlanan bilgi ve sunum, 05 Temmuz 2024 tarihli Yalova İl Genel Meclisi'nin 5. birleşiminde sunuldu. Bu büyük dönüşüm, Yalova'nın turizmine ve ekonomisine önemli katkılar sağlayacak. Yalova İl Özel İdaresi, köylerimizin mimari dokusunu koruyarak geleceğe taşıma hedefiyle çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.