Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Fıstıklı İlköğretim Okulunda Su Verimliliği Eğitimi Yapıldı

Tarım ve Orman Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürlüğü tarafından Su Verimliliği Seferberliği kapsamında su kaynaklarının verimli ve sürdürülebilir şekilde kullanılmasına yönelik farkındalığın arttırılması ve çevre bilincinin kalıcı olarak sağlanması amacıyla Armutlu ilçesine bağlı Fıstıklı Köyü İlköğretim Okulunda Su Verimliliği Etkinliği yapıldı.

Haber Giriş Tarihi: 28.04.2023 09:45
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Fıstıklı İlköğretim Okulunda Su Verimliliği Eğitimi Yapıldı

Etkinliğe Yalova İl Tarım ve Orman Müdürü Suat Parıldar, İl Müdür Yardımcısı İrfan Sakinci, Su Yönetimi Genel Müdürlüğünden Eğitim Sorumlusu Uzman Ozan Soytürk, Dr. Alper Uğurluoğlu, Damla Coşkun, Halil İbrahim Dertli, Armutlu İlçe Tarım ve Orman Müdürü M. Fatih Kayalı, Armutlu İlçe Milli Eğitim Müdürü Dr. Harun Alper Canatan ile Fıstıklı İlköğretim Okulu Müdürü Sabahattin Ata, Öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Eğitim Sorumlusu Ozan Soytürk öğrencilerle suyun verimli ve bilinçli kullanılması konusunda öğrencilerin farkındalığını artıracak bilgiler paylaşarak su kaynaklarının bütün canlıların yaşamı ve insanlığın geleceği için önemini vurguladı. Soytürk, son zamanlarda dünya genelinde su kaynaklarının giderek azalması ve artan kuraklık konusuna da dikkat çekerek, çocukların bilinçli su kullanımını ve su tasarrufunu her yerde, her koşulda alışkanlık haline getirmeleri ve su verimliliğini yaşam tarzına dönüştürmeleri yönünde eğitici video gösterimleri ve sunumlar yaptı.

Ozan Soytürk’ün sunumunun ardından Yalova İl Tarım ve Orman Müdürü Suat Parıldar da öğrencilere artık her birinin su gönüllüsü olduklarını ifade ederek bundan sonra suyu daha dikkatli kullanacaklarına inandığını söyledi.

Eğitimin sona ermesinin ardından öğrencilerle birlikte okul musluklarına tasarruflu musluk uçları takılarak suyu verimli kullanma örneği öğrencilere gösterildi ve salonda bulunanlar tarafından öğrencilere eğitici dokümanlar ve materyaller hediye edildi.

Bilindiği üzere ülkemizde kentsel, tarımsal, endüstriyel ve bireysel kullanımlar başta olmak üzere tüm kullanımlarda suyun verimli ve sürdürülebilir kullanılması ve gelecek nesillere gururlu bir miras bırakabilmek amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürlüğü koordinasyonunda, Sayın Emine Erdoğan Hanımefendinin himayelerinde ulusal ölçekli “Su Verimliliği Seferberliği” başlatılmıştı.

31 Ocak 2023 tarihinde de Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde tarım, belediye, sanayi ve hane halkı su kullanıcılarının katılımıyla gerçekleşen Su Verimliliği Seferberliği Tanıtım Toplantısını müteakip, su verimliliği kültürünün oluşması ve su verimliliği bilincinin yaşam tarzına dönüşmesi için öğrenciler ve öğretmenlerle ülke genelinde yüz yüze eğitim çalışmaları başlatıldı.

Bu kapsamda, 25 Nisan 2023 tarihinde Fıstıklı İlkokulu öğrencileri ile bir araya gelinerek “Su Verimliliği Etkinliği” gerçekleştirilmiş oldu.

Su Yönetimi Genel Müdürlüğü tarafından Su Verimliliği Seferberliği kapsamındaki eğitim ve etkinlikler belirlenen program dahilinde diğer illerde de devam edecek.

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.