Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Fırtına Fikret, Ötenazi İstedi

Bir zamanların fırtına şoförü Teşvikiyeli Fikret Örs, 17 Ağustos depreminde Çınarcık’taki konutunun yıkılması üzerine 36 saat sonra, İsrailli arama kurtarma timi tarafından kurtarılmıştı.

Haber Giriş Tarihi: 25.01.2007 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com

Bir zamanların fırtına şoförü Teşvikiyeli Fikret Örs, 17 Ağustos depreminde Çınarcık’taki konutunun yıkılması üzerine 36 saat sonra, İsrailli arama kurtarma timi tarafından kurtarılmıştı.

Depremde ailesini ve yakınlarını kaybeden Örs, tam 8 yıldır hastane koridorlarını dolaşıyor. İç damarları tümden değişen, 8 büyük operasyon geçiren 38 yaşındaki depremzede, yıllar sonra döndüğü Yalova’da geçici olarak Öğretmen Evi’nde ve beş parasız olarak kalıyor. Ameliyatların ardından iflas etmek üzere olan vücudunun acılarını dindirmek için gerekli ilaçları almak bir yana, yemek yiyecek parası bile olmayan Fikret Örs’e, ilk yardım elini uzatan Yalova Valisi Doç. Dr. Yusuf Erbay oldu. Valilik tarafından geçici olarak Öğretmen Evi’ne yerleştirilen ve Sosyal Yardımlaşma Vakfı’ndan dün ihtiyaçlarını giderecek kadar para yardımı alan Örs, tek istediğinin başını sokacak bir ev olduğunu ve tekrar hayata dönmek istediğini söylüyor.

Teşvikiye’den Çınarcık’taki akrabalarına ailesiyle birlikte ziyarete giden minibüs şoförü Tevki Örs, işte o gecede, uzun yıllar sürecek bir çilenin içine adım atacağını aklından geçirmiyordu .Depremin ardından enkaz altında kalan Örs’ün üzerine yıkılan betonlar, içindeki inşaat demirleriyle birlikte Örs’ün bedenine saplanmış, aradan 36 saat geçtikten sonra İsrailli bir kurtarma timi askeri, aradaki bir boşlukta çaresizce miyavlayan bir kediyi fark etmese, Fikret Örs diğer deprem kurbanları gibi son nefesini yıkıntılar arasında vermiş olacaktı.Haberci Gazetesi, Fikret Örs ile konuştu ve şu yanıtı aldı:

“Aradan saatler geçtikten sonra yabancı bir askerin sesini duydum. Galiba kediyi görmüşler, ben ise enkaz altında vücudumdaki demirlerle yerimden bile kıpırdayamıyordum, sesim çıkmıyordu. Kediyi elimle uzatıp askere verdim. O zaman derinde birinin (benim) bulunduğumu farketti. Sonra beni oradan zorlukla çıkarıp helikopterle Ordu Devlet Hastanesi’ne kaldırdılar. Burada ağır bir ameliyat geçirdim. Parçalanan göğüs kafesimde operasyon yapıldı, bacaklarımdaki damarlar bile değiştirildi. Ordu’dan sonra Samsun, Ankara ve İstanbul’da çeşitli hastanelerde yattım. Son olarak geçtiğimiz hafta İstanbul’da Belediye Başkanı Kadir Topbaş geçirdiğim en önemli ameliyatın masraflarını karşıladı. Bununla birlikte tam 8 ameliyat geçirdim. Sağ bacağımda topuğum adeta yok, bacağım gitti gidecek. Düzenli almam gereken ilaçlar var, bunların maliyeti 750 YTL’yi buluyor. Devletten Yeşil Kart istiyorum ama sabit bir yerim olmadığından Yeşil Kart çıkarılamıyor. İlaçlarımı alamıyorum, adım adım ölüme gidiyorum” dedi.

Bacağında meydana gelen yaranın kapanması için ilaçlara ihtiyaç duyduğunu, fiziki olarak bakıma gereksinimi olduğunu dile getiren Örs, “İstanbul’da bir caminin içinde kalıyordum. Hastaneden çıktıktan sonra Yalova’ya geldim. Burada sayın valimizle görüştüm. Kendisi bana çok yardımcı oldu. Beni Öğretmen Evi’ne yerleştirdi. Dün Sosyal Hizmetlerden belli bir miktar nakdi yardım aldım. Ancak Öğretmen Evi sonuçta devletin bir kurumu. Burada ne kadar yer işgal edebilirim. Tek istediğim kalacak bir yer, ilaçlarımı alabilecek kadar yardım. Cebimde beş kuruş param bile yok” diyerek içinde bulunduğu durumun vahametini dile getirdi.

Ötenaziyi bile düşündüğünü anlatan Fikret Örs, “Benim Teşvikiye’de akrabalarım vardı ama onlardan da hiçbir yardım görmedim. Bazen ölmek istiyorum hatta ötenazi istedim, kabul etmediler” diyerek kapıldığı çaresizliği de anlattı. Örs, iyileşmesi durumunda Çınarcık – Yalova arasında minibüsçülük yaparak para kazanabileceğini dile getirerek, “Çınarcık – Yalova arasında gözüm kapalı olarak bile minibüs kullanabilirim. Hayatımı şoförlükle kazanıyordum. Depremden önce lakabım Fırtına Fikret’ti. En büyük hayalim de bu. Yine eskisi gibi fırtına Fikret olabilirim. Yeter ki bana yardım eli uzatılsın” diyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.