Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Erbay’dan Taş Ocağı Kurmak İsteyenlere Cevap

Yalova Valisi Doç. Dr. Yusuf Erbay, son günlerde artan taş ocağı ruhsatı taleplerine sert cevap verdi: “Kimse kusura bakmasın! Yalova’nın batısına taş ocaklarını sokmam. Yalova yemyeşil olarak kalacak”

Haber Giriş Tarihi: 01.07.2007 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com

Yalovamız Gazetesi’nin ilk röportaj konuğu olan Vali Yusuf Erbay, gündemdeki konuları değerlendirdi. Yeşil- Mavi Yol projesiyle ilgili bilgiler veren Erbay, tersane projesi ve artan taş ocağı talepleri konusuna da değindi. Tersane konusunun ilk gününden itibaren herkesin görüşünün alındığını ifade eden Erbay, itirazları olan insanların Danıştay 6. dairesinin kararını okumaları gerektiğini söyledi. Vali Erbay, şöyle konuştu: “Alın Danıştay 6. dairesinin bu konuda aldığı kararı bir okuyun. Çok da çevreci bir karar. Çok da mantıklı bir karar. Çok da kamu yararına uygun bir karar. 20 sayfa bir gerekçe yazdılar. Neden tersane kurulmalıdır buraya diye. Doğru olanı doğru olan yerde yapmak çok önemlidir. Ekonomide etkinlik, verimlilik vardır. Plan bunun için yapılır. Şimdi Yalova’nın o tarafında tersane var ama bu tarafa taş ocaklarını bile sokmuyorum. Hem de iki tane karar aldım. Organik tarım havzasında taş ocağı kurmaya kalkıyor. 6-7 tane müracaat var. Gerekçelerini yazıp gönderiyorum. Onlar da hukuki yollarına baksınlar. Ben stratejik planıma koymuşum. Bunu yapmak zorundayız. Çevreyi korumak zorundayız. Gerçekten çevre bilincindeysek Yalova’nın bu tarafını vatandaşlarla oluşturduğumuz stratejik plana göre korumak zorundayız. Burada Yalovalıların biraz sakin olması lazım. Nasıl ki götürüp Delmece Yaylası’nda, Armutlu’nun, Esenköy’ün kıyılarında tersane yapılamazsa o bataklık bölgede de kimse denize giremez”

Aksa’nın kurmak istediği termik santral konusunda tartışmalara girmek istemediğini de dile getiren Yusuf Erbay, “Termik santral konusu Yalovalıların haberi olmadan gündeme geldiği için tepki topladı. Ben tartışmaların hiç birine katılmadım. Çünkü ortada bir şey yoktu. Hala da net bir şey önümüze gelmedi. Uludağ Üniversitesi’nden hocalarımızı çağırdık, onlara anlattılar. Hocalarımız “Bu daha çok başlangıçta” yorumunu yaptılar. Mesela Aksa’nın buna bağlı olarak bir liman talebi vardı. O talebe bağlı olarak işlemleri yapmadı. Sanki limandan vazgeçmiş gibiler. Neticede özel sektördür. O tartışmalara girmem. Çünkü çok erken böyle tepkiler verildi. Beni ilgilendiren bilim, hukuk ve kamu yararıdır” diye konuştu.

İDO’nun Yalova seferlerini azaltması konusunda kendisine yöneltilen soruya ise Erbay, şöyle yanıt verdi: “Bu feribotla ilgili seferlerin yeniden düzenleneceğini, tarifelerin normale döneceği kanaatindeyim. Niye derseniz? Bir kere bu işe herkes Yalova’da karşı, fikir birliği halinde, bu caydırıcı bir unsurdur. Yani kamuoyu, siyasiler, biz hepimiz bunu istiyoruz. Bu konuda endişe etmeyin. Şu anda İDO’nun taşıyabildiği, talebin yüzde ellisini ancak geçiyor. Dolayısıyla şu anda yeni hatların açılmasıyla, feribot azlığıyla ilgili bir sıkıntı olabilir ama ben bu işin artarak devam edeceğini biliyorum”

Yalova Valisi Doç. Dr. Yusuf Erbay ile YALOVAMIZ ekibinin yaptığı röportajın tamamı sitemizin AYIN KONUĞU bölümünde!

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.