Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Enkazdan Yaralıları Kurtardılar

Mahalle Afet Gönüllüleri Derneği (MAG-DER) tarafından Çınarcık MAG ekibine yönelik gerçekleşen eğitim, olası bir deprem senaryosundan yola çıkılarak yapılan enkazda arama ve kurtarma tatbikatı ile sona erdi.

Haber Giriş Tarihi: 25.02.2020 09:02
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Enkazdan Yaralıları Kurtardılar

Çınarcıklı MAG adaylarının artık göreve hazır olduklarını gösteren son aşama da gerçekleştirildi. Bir süreden beri gerçekleştirilen teorik ve uygulamalı eğitimlerin son safhası olan enkazda arama ve kurtarma tatbikatı K77 enkaz alanında düzenlendi. Tatbikata MAG-DER Başkanı Sabri Karaçam da katıldı. Marmara Denizi açıklarında meydana gelen 7.2 şiddetindeki bir deprem senaryosundan yola çıkan MAG ekipleri öncelikle kendilerine belirtilen yerlerde toplandılar. Ardından koordinasyonları sağlanan ekipler yıkılan binalara ulaştılar. Burada eğitimlerde kendilerine öğretilen tüm teknikleri deneyimleme imkanı bulan MAG ekipleri, enkaz altında kalan yaralıları başarıyla çıkardılar. Son eğitimlerini de başarıyla tamamlayan Çınarcık MAG ekipleri önümüzdeki günlerde düzenlenecek törenle sertifikalarını alarak resmen MAG saflarına katılmış olacaklar. Konuyla ilgili açıklamada bulunan MAG-DER Başkanı Sabri Karaçam ise, “10 Şubat’ta Eğitimlere başladık. MAG tanıtımı, bireylere yönelik afet bilinç eğitimi, afet psikolojisi, arama kurtarmanın 5 aşaması, telsiz, ilkyardım, yangın eğitimlerini teorik olarak alan gönüllü adayları, 23 Şubat tarihinde K-77 enkaz alanında toplandılar. Pratik eğitimlerinde tahkimat, enkazda arama kurtarma, telsiz ve MAG ekipmanlarının tanıtılıp ve uygulandığı istasyonlarda eğitimlerini öğlenden sonrada İp bağlama teknikleri, iple sedye sabitleme eğitimini alarak başarılı bir şekildi zorlu geçen maratonu bitirdiler. Eğitim sonrası verilen eğitim durumlarını belirlemek için sorulan soruları cevapladılar.  Son olarak MAG yemini yapan gönüllü arkadaşlarımız aramıza katıldı. Katılan tüm arkadaşlarımıza önemli bir görev için eğitimlere katılmalarından ve eğitimleri başarılı bir şekilde bitirmelerinden dolayı teşekkür ederiz. Eğitimlerimiz belirli aralıklarla devam edecek. Yalova merkezi ve İlçelerimizde eğitim vererek yeni mahalle yapılanmalarını çoğaltmak istiyoruz. Koru beldemizde, Armutlu İlçemizde, Güneyköy, Sugören, Yalova Üniversitesi’nde MAG yapılanması çalışmaları yapacağız. Amacımız meydana gelecek olan depremde Yalova’da kendi yağımızla kavrulmak için gerekli çalışmaları yapmak. Yalova Bursa, Marmara, Adapazarı, İznik ve Gemlik’te olacak depremlerden de etkilenecek

Afet sonrasındaki ilk 72 saat, hayat kurtarma açısından en kritik saatlerdir. Afet sonrasında hayatta kalanların büyük çoğunluğu, ilk 24 saat içinde çevreden yetişen, genellikle eğitimi ve Ekipmanı olmayan yakınları ve komşuları tarafından kurtarılan kişilerdir. Mahalle afet Gönüllüleri mahallenin içinden çıkmış eğitim almış ve Ekipmanı olan bir kuruluştur.  Eğitim, Ekipman ve organizasyon sağlayarak, mahalle bazında, özellikle afet sonrasındaki kritik saatlerde müdahale imkân ve kabiliyeti vardır. Bu anlamda: Yalova Mag-Der olarak tatbikatlar ve eğitim tazelemelerine önem vermekteyiz. Ekipler bu şekilde daha hazır ve dinamik kalmaktadır. Tatbikattaki amacımız MAG'ların birbirini yakından tanıması, kaynaşması, oluşacak olan herhangi bir afette ekiplerin birbirine yardım etmeleri, herhangi bir depremde destek vermeleri, Afet planımızda yer almaktadır. Afet Planlamasındaki yapıyı güçlü ve kalıcı kılmak için tatbikatlar zaman zamanda yapılacaktır.

Eğitimlerimiz süresinde; Çınarcık Kaymakamı Soner Kırlı, Belediye Başkanı Numan Soyer’e, Koru Belediye Başkanı Kamil Yaman’a Afad Müdürlüğüne, Çınarcık Belediyesine, Çınarcık İtfaiyesine,  Yalova Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü (YADOS)Yönetim kurulu Başkanı Yusuf İşsevere, ip eğitimlerini veren İbrahim Karayele, K-77 Arama Kurtarma Derneği’ne, Çınarcık Çam Mahallesi Muhtarı Mehmet Edepali’ye, Çallıca Muhtarı Ali Başkan’a, MAG eğitmenlerine, Çınarcık Koordinatörümüz Murta Bilgin, Sema Ata’ya, Handan Altınay Gündengüne, Derneğimiz ve şahsım adına Desteklerden dolayı teşekkür ederim” dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.