Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

“Engellilerin, ‘Lale Anne’si Olmayı Seviyorum”

Tüm zamanını engellilerin hayata daha kolay şekilde uyum sağlaması için harcayan Lale Dondurmacı engelliler tarafından, “Lale Anne” olarak biliniyor.

Haber Giriş Tarihi: 15.09.2020 16:40
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
“Engellilerin, ‘Lale Anne’si Olmayı Seviyorum”

Dondurmacı ise bundan son derece memnun olduğunu dile getirerek, “Engellilerin, Lale Annesi olmayı seviyorum” dedi.

Yeni Yaşam Engelliler Derneği kurulduğu ilk günden beri engellilerin hayata sıkı sıkıya tutunması, onların yaşama intibakının sağlanması ve sorunlarının ortadan kaldırılması için hizmet üretiyor. Derneğin başkanı Lale Dondurmacı ise bu çalışmalarda adeta bir maestro gibi görev yapıyor. Tüm yönetim kurulu ile birlikte adeta gece gündüz çalışan Dondurmacı bu çalışmalarının karşılığını ise engellilerin, “Lale Annesi” olmakla alıyor. Engelli aileleri ile birlikte neredeyse zamanının büyük bölümünü dernekte geçiren Dondurmacı engelliler için eğitimler, etkinlikler ve sosyal aktiviteler planlamayı da ihmal etmiyor. Tüm yönetimin ve engelli ailelerinin tek yumruk olduğunu kendisinin sadece derneğin görünen yüzü olduğunu belirten Dondurmacı, “Böylesine güçlü, nitelikli, nicelikli, sosyal, paylaşımcı hepsinden önemlisi topluma güven veren bir derneğin başkanı olmaktan gurur duyduğumu belirtmek istiyorum. Yalova’da 26 yıl önce çok zor şartlar altında bu derneği Hasan Basri Ergene, Okan Erözalp gibi kardeşlerim kurdu. Murat Arslanhan uzun süre bu derneğin başkanlığını yaptıktan sonra bayrağı bana devredip, kendisi konfederasyon başkanlığına seçildi.

Yalova yeni yaşam engelliler derneği’nin amacı engelliyi evinden çıkarmak, toplum hayatında yerini almasını sağlamak, onlara sosyal, kültürel, sanatsal, spor, meslek edindirme, meslek sahibi etme, evlilikleri, biraz daha iyi yaşam sunmak ve hepsinden önemlisi engellilerle birlikte ailelerine rahat nefes almalarına olanak sağlamak için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Ülkemizde ve Yalova’da inanın o kadar çok hayırsever ve yardımseverler var ki ben hepsine minnettarım. Zenginden alıp engelliye ve ailelerine imkan sağlıyoruz. Geçtiğimiz günlerde iki gözünü de kaybetme riskiyle karşı karşıya kalan bir kardeşimizin gözlerini hayırsever bir vatandaş 30 bin TL gibi bir para harcayarak tedavi ettirdi ve iki gözünü de kaybetme riskindeki dostumuz hayata gözlerini açtı, yaşam sevincine kavuştu. Pandemi sürecinde olsa da üyelerimize Yalova’da engelli olan tüm vatandaşlarımıza yardım ettik, etmeye de devam edeceğiz. Geçtiğimiz günlerde 50 ihtiyaç sahibine akülü ve manuel araba, erzak, 150 ailemize çeşitli türlerde giyecek, 75 aileye kurban eti yardımında bulunduk.’ dedi.

“Kurslar rehabilitasyon açısından önemli”
Dernek bünyesinde engelli bireylere yönelik bir çok kursun açıldığını belirten Dondurmacı bu kursların engellilerin rehabilitasyonunda büyük bir yeri olduğuna dikkat çekti. Dondurmacı, “Engelli çocuklara yönelik açılan bilgisayar ve keçe üzerine boncuk işleme kurslarımız sürüyor. Bu kursların finansını işçi bulma kurumu karşılamaktadır. Bütün masrafları bu kurum karşıladığı gibi kursa katılan çocuklarımıza günlük 30 TL cep harçlığı vermektedirler. Bu sevindirici bir olay. Çocuklar harçlık aldıkları gibi yaptığı ürünleri de kendileri satacaklar. Bu arada gerek işkur yöneticilerine gerekse Yalova halk eğitim merkezi müdürlüğüne minnettarız. Yıllardan beri bize her türlü destek vermektedirler” diye konuştu.

Engelliler için duyarlılık çağrısı

Engellilere yönelik çalışmalarda Yalova Valisi Muammer Erol’dan da önemli bir destek gördüklerini vurgulayan Dondurmacı, “Yalova bugüne kadar çok Vali yani atanmış gördü ama sevgili Muammer Erol gibisini hiç görmedi. Farklı yapısı, kişilikli, sorunları dinleyen ama hemen çözüm üreten bir Vali ile birlikte çalışıyoruz. Vali Erol ile birlikte sosyal hizmetler müdürümüz sevgili Arif Laçin’i gözardı edemeyiz. Bakın Yalova’da yaklaşık 8 bine yakın engelli vatandaşımız var. Ortalama 5 binine Yalova sosyal hizmetler kurumu, evde bakım, engelli maaşı, sosyal yardımlar adı altında çeşitli miktarlarda para veriyor. Bu küçümsenecek rakamlar değil. Sayın Valimiz derneğimizin hamisi, değer verdiğimiz bir büyüğümüzdür. Kendisine hangi projeyle gittiysek bizi dinledi ve çalışmamızı hayata geçirdi. Açık konuşmak gerekirse belediye başkanlarımızın derneğimizdeki engellilere yönelik çok ciddi yardım, sahiplenme, destek göremedik. Oysa böyle olmaması gerekirdi. Derneğimizin girişimleriyle 26 yıl önce Elmalık yolunda Milli Piyango rehabilitasyon merkezini dönemin Başbakanı Mesut Yılmaz’ın eşi Berna Yılmaz hanımefendinin katkılarıyla muhteşem bir tesis yaptı. Sosyal hizmetlere teslim etti ama gelin görün ki o günkü sosyal hizmet yöneticisi bizi kapı önüne koymaktan geri kalmadı.

Allah razı olsun, Allah rahmet eylesin Ahmet Demiryürek abimiz şuan ki derneğimizin binasını bize hibe etti. O binada bizler de yıllardır varlığımızı sürdürüyoruz. ‘Bir ele bir el de’ biz uzatıyoruz. Belediye Başkanları patenti bize ait olan ‘nefes’ projesini hayata geçirmek için bizleri dinledi, heyecanlandılar hepsi o kadar. Bizim amacımız nefes projesi adı altında engellilerimizi rehabilite etmek, onların ailelerine de rahat bir nefes aldırmaktır. Biz yani engelliler ‘seçimden seçime’ aranıp sorulan insanlar olmak istemiyoruz. Hayırseverlerimize maddi manevi destek veren herkese 26 yıl önce derneğimizi kuran, büyüten, yaşatan, geliştiren bize emanet eden eski yöneticilerimize minnettarız. Allah herkesten razı olsun” şeklinde konuştu.

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.