Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Engelliler Afete Karşı Eğitilecek

Yalova Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından engellilere yönelik olarak başlatılacak olan eğitim programının tanıtımı Halk Eğitim Müdürlüğü Konferans Salonu’nda yapıldı.

Haber Giriş Tarihi: 21.08.2010 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com

Bin 500 engelliye verilecek eğitim öncesi temsilen birkaç engelli vatandaşa afet çantaları dağıtıldı.

Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonu’nda yapılan toplantıya Yalova Valisi Yusuf Erbay, Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal, İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Şişman, Vali Yardımcısı Şakir Özdikici ile engelliler derneklerinin temsilcileri ve engelliler katıldı. Projenin tanıtımını yapan İl Afet ve Acil Durum Müdürü Bora Yalçın, proje kapsamında Yalova’da bin 500 engelliye afet eğitimi vereceklerini söyledi. Yalçın, “Projemiz, engelli bireylerde afet bilincinin oluşmasını, olası afet öncesi ve sonrasında neler yapacaklarının belirlenmesini, olası afet sonrası engelli vatandaşların en iyi şekilde toplumla yeniden bütünleşmesine katkıda bulunmayı amaçlıyor. Verilecek olan eğitimle engelli vatandaşlarımıza afet öncesi, esnası ve sonrasında neler yapmaları gerektiği anlatılacak. Olası afet durumunda arama kurtarma ekiplerinin afetzede engelli bireylere ulaşmasını ve iletişim kurmasının kolaylaştırılabilmesi için verilecek olan eğitimin yanı sıra engelli bireylerin ikamet adreslerinin harita işaretlemeleri yapılarak, coğrafi bilgi sistemi oluşturulacak” şeklinde konuştu.

Proje kapsamında engelli bireyler için kişisel destek ağı da oluşturacaklarını söyleyen Yalçın, “Bir deprem anında ve sonrasında engelli vatandaşlarımız kendisine destek olacak birisine ihtiyaç duyabilir. Bu yüzden proje kapsamında kişisel destek ağı oluşturacağız. Bu ağ ile ilgili koordinasyon engellinin ikamet ettiği muhtarlık ve Mahalle Afet Gönüllüleri (MAG) tarafından yapılacak. Kişisel destekçi acil durumlarda engelliyi hemen kontrol edecek, gerektiğinde yardım ulaştıracak. Engelli şehirden ayrıldığında da mutlaka kişisel destek ağındakilere haber verecek” dedi.

Konuşmaların ardından eğitimden geçecek bin 500 engelliyi temsilen programa katılan engelli vatandaşlara afet çantalarının dağıtımı yapıldı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.