Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Emniyet Mensuplarına "İntihar" Semineri

Yalova Emniyet Müdürlüğü Rehberlik Bürosu tarafından düzenlenen İntihar semineri yoğun bir katılımla gerçekleşti.

Haber Giriş Tarihi: 09.11.2012 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Emniyet Mensuplarına "İntihar" Semineri

Yalova Üniversitesi Öğretim Görevlisi Uzman Psikolog Güler Güneş, "İntihar bilimcileri arasındaki yaygın görüş intiharın sadece kendisini öldürmesi olayı olmayıp öldürme olayından uzun zaman önce başlayan bir süreç olduğudur" dedi.

Yalova Emniyet Müdürlüğü personel eğitimlerini sürdürüyor. Bu kapsamda Rehberlik Bürosu tarafından, "İntihar, intiharın belirleyicileri ve intiharı önleme" konulu bir seminer düzenlendi. Seminere çeşitli şubelerde görev yapan polis memurları ve müdürler katıldı. Yalova Üniversitesi Öğretim Görevlisi Uzman Psikolog Güler Güneş'in konuşmacı olarak katıldığı seminerde öncelikle intiharın tanımı ortaya kondu. İntiharın bir yardım çığlığı olduğuna da vurgu yapılan seminerde Güneş şu bilgilere yer verdi;
"İntihar bir kişinin yaşamaktan vaz geçerek hayatına son verme istemidir. Başka bir deyişle kişinin bilerek ve isteyerek yaşamak ile ölmek arasında ki seçimini ölümden yana kullanmasıdır. Bazı kuramcılara göre öğrenilmişi bir çaresizliktir. İntihar strese karşı bir cevap olarak anlaşılmalıdır. Stres yaratan yaşam koşullarına tepki veren normal kişilerden ağır ruhsal bozukluğu olan hastalara kadar geniş bir popülasyonda görülmektedir. İntihar eden kişi gerçekten ölmek arzusunda olabileceği gibi bu davranışında acısını çaresizliğini ve umutsuzluğunu dile getirmek amacı gütmüş olabilir. Yaşamında olası değişikliklerden kaçma amacıyla intihar etmiş olabilir. Bu yönleri ile intiharı kişinin yardım çağrısı olarak değerlendirmek mümkündür. İntihar genellikle insanların kendisini öldürmesi olarak düşünülmekte ve sadece davranışın sonunda ortaya çıkan durumla ilgilenilmektedir. Böyle bakıldığında insanın kendini öldürmeye götüren süreç göz ardı edilmekte ve bu süreci başlatan olay veya olaylar hakkında düşünmemiz zorlaşmaktadır. İntihar bilimcileri arasındaki yaygın görüş intiharın sadece kendisini öldürmesi olayı olmayıp öldürme olayından uzun zaman önce başlayan bir süreç olduğudur"
Seminer sonrasında Yalova Üniversitesi Öğretim Görevlisi Uzman Psikolog Güler Güneş'e çiçek hediye edildi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.