Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

“Eğitimi Açık Tutmalıyız”

Yalova Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı ve Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Vefik Arıca Covıd19 vakalarının çocuklarda görülme sayısının artmasına rağmen aşılamaya hız verip okulların açık tutulması gerektiğini dile getirdi.

Haber Giriş Tarihi: 13.10.2021 09:39
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
“Eğitimi Açık Tutmalıyız”

Ulusal bir televizyonun yayınına da katılan Yalova Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı ve Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Vefik Arıca Covıd19 vakalarının çocuklarda sıklıkla görülmeye başlamasına yönelik soruları yanıtladı. Çocuk vaka sayılarındaki artışın vaka sayılarının genel artışına dayalı mı yoksa okulların açılmasına dayalı mı olup olmadığını bilmediklerini dile getiren Prof. Dr. Arıca, “Çocukların Covıd19’a yakalanma oranlarında bir artış var. Acile başvurularda bunu görebiliyoruz artık. Varyantların etkisi ile bir değişim yaşandı. Wuhan varyantı ilk başladığı zaman daha çok 65 yaş üzeri kronik rahatsızlığı olanlarda daha etkiliydi. Ülkemizde ve dünya genelinde bun yaş grubunu çok hızlı aşıladık. Onları koruma altına aldık. Ben ilerleyen süreçte Covıd19 aşılama izninin 5 yaşa kadar ineceğini ilerleyen süreçte ise 6 aylık çocuklara kadar aşı izni verileceğini biliyoruz.  Onaylar gelip, aşılamalar artıp, aşılama yaşları düşürüldükçe çocuk enfeksiyonları ve çocukluk yaşı korona virüslerin azalacağını biliyoruz” dedi.

“Aşılamadan vaz geçmemeliyiz”
Aşılamaya devam edilerek okulların açık tutulması gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Vefik Arıca, “Şu anda bu hastalığa karşı tek silahımız aşı. Çocuk başvurularında şu anda hafif bir atış var ama bu başvurular korona virüse mi bağlı yok okullar açıldı diye mi artıyor ne bir cevap veremiyoruz. Çocuklar evde de otursalar bu enfeksiyonlar zaten olacak. Milli Eğitim Bakanı da söyledi, ‘Belirli sınıflar karantinaya alındı. Ondan önce de belirli apartmanlar karantinaya alınıyordu’ dedi. Covıd19’un çocuklarda sıkça görülmeye başlamasının okulların açılması ile bir ilgisinin olup olmadığına dair elimizde net bir veri yok. Elbette eğitimden de vaz geçmemeliyiz. Bu nedenle ne olursa olsun aşılamaya devam edip eğitimi açık tutmak zorundayız” diye konuştu.  

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.