Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Eğitim-Sen’den Meşaleli Yürüyüş

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası’nın (Eğitim-Sen) Yalova Şubesi’nin kadın üyeleri meşaleli yürüyüş gerçekleştirdi. Sendika üyeleri 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde meydanlarda olacaklarını duyurdu.

Haber Giriş Tarihi: 05.03.2012 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Eğitim-Sen’den Meşaleli Yürüyüş

Üzerinde “Baskı, Gözaltı, Tutuklamalara, Güvencesizliğe, Kadın Cinayetlerine ve Savaşa Karşı 8 Mart’ta Alanlardayız” yazılı pankart ile yürüyüş yapan Eğitim-Sen Yalova Şubesi üyeleri, kadın sendikacıların AK Parti’nin arzuladığı kadın modeline uymadıkları için tutuklandığını ileri sürdü.

Yalı Caddesi üzerindeki sendika binasından Uğur Mumcu Kültür Merkezi önüne kadar meşaleli yürüyüş yapan sendika üyeleri, basın açıklaması yaptı.8 Mart’ta Alanlarda Olacaklar

Konuyla ilgili açıklama yapan Eğitim-Sen Yalova Şubesi Kadın Sekreteri İjlal Gitmez, her zamankinden daha kararlı ve dirençli bir şekilde sokaklarda olacaklarını söyledi. New York’lu dokuma işçisi kadınların bir buçuk asır öncesinde yaktığı direniş meşalesinin halen yanmaya devam ettiğini, özgürlük, adalet ve barış arayan kadınların yolunu aydınlatmaya devam ettiğini söyledi. 8 Mart’ta meydanlarda olacaklarını hatırlatan Gitmez, “Dünyanın dört bir yanında ve Türkiye’de kadınlar sokaklarda, meydanlarda eşitliği, özgürlüğü, barışı ve kardeşliği haykırıyor. Ulusal, sınıfsal ve cinsel sömürüye, her türlü eşitsizliğe ve şiddete karşı, eşitliği, özgürlüğü, adaleti ve barışı savunuyor. Bizler de eğitim ve bilim emekçisi kadınlar olarak 8 Mart’ta meydanlarda olacağız” dedi.“Kadın Sendikacılar Tutuklanıyor”

Kadın sendikacıların AK Parti’nin arzuladığı kadın modeline uymadıkları için tutuklandıklarını iddia eden Gitmez, “Başta KESK kadın sekreteri olmak üzere tutuklanan kadın sendikacılar AKP’nin arzuladığı edilgen, kolay sömürülebilir ve gerektiğinde eve kapatılabilecek bir kadın modeline uymadıkları için tutuklanmışlardır. Her gün en az 3 kadının öldürüldüğü ülkemizde savcılığa suç duyurusunda bulunup koruma isteyen kadınları dahi koruyamayan ve katilleri cezalandırmayan devlet, kadın cinayetlerine ‘dur’ diyen sendikacı kadınları tutuklamıştır. Tutuklanan arkadaşlarımız yalnız değildir. Şimdiye kadar susmadık, bundan sonra da susmayacağız” diye konuştu.

Ardından 30 kişilik grup, ‘Yaşam Hakkımız Engellenemez’, ‘Baskılar Bizi Yıldıramaz’, ‘KESK’li Kadın Tutsaklar Onurumuzdur’ gibi sloganlar attı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.