Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

EDS Düğümünü Mahkeme Çözecek

Yalova Belediye’si tarafından hayata geçirilmek istenen ve hatalı parklara elektronik ortamdan cezai işlem uygulanmasına imkan tanıyacak Elektronik Denetim Sistemi (EDS) Yalova Belediye Meclisi tarafından 2. Kez reddedildi.

Haber Giriş Tarihi: 03.12.2019 12:55
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
EDS Düğümünü Mahkeme Çözecek

Yalova Belediye Başkanı vefa Salman ise konuyu mahkemeye taşıyacağını dile getirdi.

EDS Yalova Belediyesi tarafından Kasım ayı belediye meclisine getirilmiş ve meclis bu sistemin hayata geçirilmesine onay vermemişti. Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman bu sistemle ilgili talebi 2. Kez meclis gündemine taşıdı. Mecliste yapılan oylamada EDS bir kez daha reddedildi. Bunun üzerine meclise konuyu mahkemeye taşıyacağını dile getiren Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, “Bundan sonra son sözü yargı söyleyecek. Yargının vereceği karara hepimiz saygılı olacağız” dedi.

YASKİ Payları görüşüldü
YASKİ tarafından belediyelerden alınan katkı paylarına yönelik kararın Yalova Belediye Meclisi tarafından da alınması için gündeme getirilen madde plan ve bütçe komisyonunda görüşüldükten sonra oylandı. Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Uğur Daban tarafından okunan plan raporu oy birliği ile kabul edildi. Plan ve Bütçe Komisyonu kararı ile ilgili söz alan Daban ise meclisin böyle bir karar alma yetkisi olmadığını dile getirdi. Kendilerinin de karara yetkisizlik şerhi düştüklerinin altını çizen Daban, “04 Kasım 2019 tarihinde meclis tarafından Plan ve Bütçe Komisyonuna gönderilen madde birlik tarafından 30 Temmuz 2019 tarihinde alınan kararla arttırılmıştır. Belediye için belirtilen 499 bin 980 TL’lik payın YASKİ’ye ödenmesine ile ilgili kararın komisyonumuzca incelenmesi istenmişti. Komisyonumuz bu kararı inceledi. Belediyemizin üyesi olsuğu ve meclisinde temsil edildiği YASKİ birliği meclisinde 07 Temmuz 2019 tarihinde alınan kararın itiraz süreleri bitmiştir. Belirlenen miktar da 2019 yılı bütçesinde bulunuyor. Kasım ayı ek bütçesinde de revize edildiği görüldü. Bu karara komisyon üyelerimiz de şerh koydu. Komisyonun 2 CHP’li üyesi 2020 bütçesinde YASKİ’ye ayrılan payın YASKİ paylarının sadece 4 aylık bölümünü karşılayabilecek olması nedeniyle YASKİ kararındaki aidat artış rakamının belediye bütçesinde bir karşılığı olmadığından bu karara şerh düştüler. Ak Partili 3 üye ise yetkisizlik nedeniyle şerh koydu” dedi.

“Bu konu meclise gelir”
Yalova Belediye’sinin YASKİ’nin en büyük ortağı olduğunu hatırlatan Yalova Belediye Başkan Yardımcısı Halit Güleç ise, “Komisyon raporu okundu. Gönül ister ki bu rapor okunsun ama yorum katılmasın. Ancak son zamanlarda raporlara yorum katmak da moda oldu. 01 Ocak 2020 yılından itibaren geçsin diye biz bu konuyu meclise getirdik. Biz bu konuyu getirirken 500 bin TL’ye itiraz etmedik ki. Biz bunun suya zam da olsun. Bu 328 bin TL’lik aidat 499 bin TL’ye çıkartılırken bir atık suya da zammın olmasının gerektiğinin altını doldurmak için getirdik. Kaldı ki bu konu meclisin de konusudur. 1. Dereceden ortak olduğumuz YASKİ’nin konuları Yalova Belediye Meclisi’ne gelir” diye konuştu.
2019 yılının son meclisinin ilk oturumunu başkan tarafından bitirilirken Meclis yarın aynı saatte 2. Oturumunu yapmak üzere bir araya gelecek.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.