Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Dünya Özürlüler Günü Mesajları

3 Aralık Dünya Özürlüler günü nedeniyle Yalova Milletvekilleri, Belediye Başkanı ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri birer mesaj yayınladılar.

Haber Giriş Tarihi: 02.12.2011 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Dünya Özürlüler Günü Mesajları

CHP Grup Başkanvekili Ve Yalova Milletvekili Muharrem İnce’nin 3 Aralık Özürlüler Günü Mesajı;


“Özürlüler ve yaşadıkları sorunlar, yaşadığımız yüzyılda toplumları yakından ilgilendiren bir insanlık sorunu olarak, her geçen gün daha çok önemini duyurmaktadır.
Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun İnsan Hakları Evrensel Bildirisi'nin devamında yer alan Sakat Hakları Bildirisi, kişilerin topluma üretici bireyler olarak katılımı konusunda olduğu kadar, toplumların sakatlara karşı yükümlülüklerini de saptamaktadır. Ancak şu ana kadar insanlık, özürlü bireylere karşı sorumluluklarını yerine getirememiştir. Bu sonuçtan birinci dereceden devletler sorumludur. Fakat, dünyanın neresinde olursa olsun devletlerin sorumluluklarını yeterince yerine getiremediği bir gerçekliktir.
Türkiye’de özürlülerle ilgili ilk çalışmalar 1889’da başlamıştır. O tarihte İstanbul da açılan “Sağırlar İlkokulu” bu alanda ülkemizde yapılan ilktir. O günden bugüne 122 yıl geçmiş.
Özürlülerin sorunlarının çözümünde bir türlü istenilen düzeye gelemedik. Elbette ki bu zaman diliminde bir çok şey yapıldı, yasalar çıkarıldı, yönetmelikler yayınlandı. Ama yapılanlar sorunu ortadan kaldırmaya yönelik olmadı, sorunu çözmeye yetmedi.
Kamuda özürlü istihdamı kanunla öngörülen oranın çok altındadır. Kamuda özürlü kadroları halen boş tutulmaktadır. 12 Eylül Referandumu öncesinde özürlülere yönelik pozitif ayrımcılık vaatleri, aradan geçen 15 ayda tutulamamıştır.
Özürlülerimizin sosyal yaşama katılmasının önündeki engeller kaldırılamamıştır. Özürlülerimizin kamu işyerlerinde ve kamuya açık alanlarda karşılaştığı sorunlar çözülememiştir. Televizyonlarımız özürlü asansörlerinin özürlüler tarafından kullanılmadığına dair trajikomik haberler yayınlamaktadır.
3 Aralık tarihi insanca ve onurluca yaşama bir çağrı günüdür. Dileğim bu çağrının tek bir gün değil yılın bütün günlerinde duyulmasıdır.”AK Parti Yalova Milletvekili Temel Coşkun;

“Açıklamasında ‘şahsım adına her zaman ayrı bir yere ve öneme sahip olan engelli kardeşlerime her zaman olduğu gibi gönlüm ve kapım hep açık’ diye seslenen Yalova Milletvekili Temel Coşkun, “engelli kardeşlerimizin ve onların fedakâr ailelerinin 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kutlu olsun. Şahsım adına her daim ayrı bir yere ve öneme sahip engelli kardeşlerime her zaman olduğu gibi gönlüm ve kapım açıktır.
Güzel sözler ve iyi niyetli anmaların yanında, engelli kardeşlerimize ve onlarının cefakar, fedakar ailelerine toplum olarak, millet olarak her zaman ve her fırsatta daha toleranslı davranmalıyız. Engelli kardeşlerimize yapılan ziyaretlerimizin sıklığını artırmalı, hatta dayanışma ve yardımlaşmada birbirimizle rekabet edercesine yarışmalıyız. Toplum olarak engelli kardeşlerimize gerekli ve yeterli hassasiyeti taşıyan, dayanışmayı sağlayan tüm vatandaşlarımıza ve sivil toplum örgütlerine teşekkür ediyorum.
3 Aralık Dünya Engelliler Günü vesilesiyle, 2002’den bu yana AK Parti Hükümetleri ile devletin engelli vatandaşlarımıza bakış açısını değiştiren, Cumhuriyet tarihimizin birçoğu ilk kez uygulanmak kaydı ile yapılan çalışma ve projelerin belli başlılarını kamuoyu ile paylaşmak istiyorum.
Geçen sene Eylül ayında yapılan Referandumla Anayasa’nın 10 uncu maddesinde yapılan değişiklikle, engelliler için alınacak tedbirlerin eşitlik ilkesine aykırı sayılamayacağı hükmü getirilerek engellilere pozitif ayrımcılık anayasal düzeyde bir güvence kazanmıştır. Bu doğrultuda yapılan yasal düzenlemelerle 2011 yılında 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun engelli memur istihdamı ile ilgili maddesi değiştirilerek, Engellilerin Devlet Memurluğuna Alınma Şartları ile Yapılacak Merkezi Sınav ve Kura Usulü Hakkında Yönetmelik yayınlanmış ve yürürlüğe girmiştir.
İlk defa bakıma muhtaç tüm engelliler bakım hizmeti kapsamına alınmış, engellilere evde veya özel bakım merkezlerinde sunulan bakım hizmetinin ücretlerinin ödenmesi sağlanmıştır. Çağdaşlığın önemli göstergelerinden olan bu hizmetlere ayrılan bütçe de çok önemli artışlar sağlanmıştır. Özel eğitim ihtiyacı olan tüm engelli bireylerin özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinden ücretsiz yararlanması sağlanmıştır. 2010 ve 2011 yıllarında Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu ile kamudaki engelli istihdamı istisna kapsamına alınarak kadro sınırlamalarının dışında bırakılmıştır. Engelli memurlara gece nöbeti ve vardiyası verilmemesi, engelli memurların mesai ve dinlenme sürelerinin farklı belirlenebilmesine imkân sağlanmıştır.
Ayrıca, 2002 yılı sonunda maaş alan engelli sayısı 262.378 iken toplam 76.856.577 TL ödeme yapılmışken, 2011 yılı Eylül ayı itibari ile maaştan yararlanan kişi sayısı 531.859 olmuştur ve 2010 yılı sonu itibariyle yaklaşık 19 kat artarak 1.495.767.962 TL’ye ulaşmıştır. Kamu kurumları ile özel sektörde istihdam edilen engelli işçi sayısı 2002 yılı sonunda 10.883 iken, 2011 yılı Ekim ayı itibari ile 33.060 engelli birey kamu kurumlarında ve özel sektörde işçi olarak istihdam edilmiştir. Kamu kurumlarında engelli kadrolarında istihdam edilen memur sayısı 2002 yılı sonunda 5.777 iken, Ağustos 2011 tarihi itibari ile kamu kurumlarında istihdam edilen memur sayısı 20.829 olmuştur. Evde bakım hizmetlerinden yararlanan toplam kişi sayısı 2007 yılı sonunda 30.989 iken, bu sayı 2011 yılı Aralık ayında 347.756’ya ulaşmıştır. Aynı tarih özel bakım kurumlarında bakım desteğinden yararlanan engelli sayısı 2007 yılı sonunda 351 iken, bu sayı 2011 yılı Aralık ayında 6.707’ye ulaşmıştır. Evde ve özel kurumda bakım hizmetleri için ödenen toplam tutar 2007 yılı sonunda 36.589.239 TL iken, bu tutar 2011 yılı Aralık ayı itibari ile 2.299.444.125 TL’ye ulaşmıştır.
Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde öğrenim gören engelli öğrenci sayısı 2006 yılı sonunda 82.952 iken, Ağustos 2011 tarihi itibari ile özel eğitim desteği alan engelli öğrenci sayısı ise 236.639’dur. Özel eğitim desteği alan engelli öğrencilere ödenen destek miktarı 2006 yılı sonunda 263.187.188 TL iken, Ekim 2011 tarihi itibari ile özel eğitim desteği alan engelli öğrencilere ödenen destek miktarı ise 932.660.244 TL’dir. 2011 yılı sonu itibariyle tahmin edilen ödeme miktarı ise 983.940.000 TL’dir.
Yalova’mızda 2007 yılı sonunda 210 engelli vatandaşımız evde bakım hizmetinden yararlanmış ve toplamda 313.652 TL harcama yapılmışken, 2011 yılı itibari ile evde bakım hizmetinden yararlanan engelli birey sayısı 935 olmuş ve Kasım ayı ödemeleri dahil toplamda 4.424.544 TL harcama yapılmıştır. 5 yılda engelli vatandaşlarımız için evde bakım ücretleri harcamaları 14.203.464 TL’yi bulmuştur.
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımız adeta kendiyle yarışırcasına, vatandaşlarımıza yaraşırcasına çalışmalarına devam etmektedir.
Engelli kardeşlerimize daha güzel Yalova ve Türkiye için, en güzel ve en rahat hayat standartlarını oluşturmaya devam edeceğimizi belirtiyorum.
3 Aralık Dünya Engelliler Gününde, engelleri aşma yolunda önemli ve büyük mesafeler kat eden bir Türkiye’de yaşamanın haklı gururunu taşıyarak engelli kardeşlerimize sahip çıkmaya, ailelerine destek olmaya devam ettiğimizi belirtmek istiyorum.
Bu vesile ile tüm engelli vatandaşlarımızı, kardeşlerimi saygı ve sevgi ile selamlıyorum. Engelli kardeşlerimin ve ailelerinin 3 Aralık Dünya Engelliler gününü kutluyorum” dedi.Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal;


“Çalışmalarımızı, engelli kardeşlerimizin daha rahat, daha mutlu yaşamlarını sürdürebilmeleri için yapıyoruz. Engelli kardeşlerimizinde dahil olduğu sahil düzenleme projesini, ulaşım planlamasında projelendirdik. En kısa sürede hayata geçirmek istediğimiz ulaşım planlamasında kaldırım ve yol düzenlemelerinde, ulaşım organizasyonunda engelsiz bir Yalova arzuluyoruz. Bu vesileyle; 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nün tüm engellilerimize kutlu olmasını diliyor, engelleri beraber aşacağımızı belirtmek istiyorum."CHP Yalova İl Başkanı Cemil Fitoz;

“Güçlü toplum olmanın öncelikli şartı bireylerin eşit fırsat ve olanaklardan yararlanmasından geçer. Bu fırsat engelli arkadaşlarımıza verildiğinde hayatın her alanında başarılara imza atmış oldukları kanıtlanmıştır. Engelli arkadaşlarımızın sorunları sadece bugün ile sınırlandırılmamalıdır. Nüfusumuzun yaklaşık 8,5 milyonunu engelli vatandaşlarımızın oluşturduğunu düşündüğümüzde engellilerin hak ve kazanımları yaşam standartlarının geliştirilmesi olarak ortaya çıkmaktadır.
Unutulmaması gereken, engelli olmanın bir tercih ya da isteyerek ulaşılan bir netice olmadığıdır. Yalovamız da Belediyece yapılan tüm çalışmalarda engellilerle ilgili ulaşım, fiziksel çevre ve konut sorunlarına eğilmesidir. İstihdam sorunu ise hayati bir konudur.
3 Aralık Dünya Engelliler günü kutlu olsun.”
.Türkiye Sakatlar Derneği Yalova Şubesi Başkanı Mahmut Güral;


“2012 YILI ENGELLİLER İÇİN UMUT DOLMALI
Türkiye Sakatlar Derneği’nin Dünya Engelliler Günü nedeniyle yayınladığı ortak bildiri
Birleşmiş Milletler, 3 Aralık tarihini Dünya Engelliler Günü kabul ve ilan etmiştir.
3 Aralık, biz engelliler için geçen bir yılın, bir dönemin bilançosunu çıkarma günüdür.
Biz kendi hesabımıza hayata daha fazla katılmak, herkes gibi çalışmak, kimseye yük olmadan yaşamak istedik.
Yapılan her iyi niyetli girişimle heyecanlandık, artık biz de herkes kadar özgür ve eşit vatandaş olacağız diye sevindik.
6 yıl önce 5378 sayılı Yasa çıktı, birçok konuda düzenleme yapıldı.
3 yıl önce Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesi kabul edildi.
1 yıl önce Anayasa’da engelliler için özel düzenleme yapıldı.
Ne yazık ki bu değişiklikler bizleri hayatın içinden koparan engelleri ortadan kaldırmadı.
Yaşam kalitemizi artırmadı. Yıllardır süregelen sorunlarımızın çözümüne katkı sağlamadı.
Bir adım atıldı, çözüm bulundu denildi, umutlandık. Sonrası söylenenden, istenenden farklı çıktı.
Engelli çocuğu olan annelerin ve kendi işinde çalışan engellilerin emekliliğine kolaylık getirildi. Ama öte yandan işçi ve memur engellilerin emekliliği daha zorlaştırıldı.
Toplu ulaşım konusunda indirimlerle destek verildi. Ama bunların kullanımı neredeyse imkânsız kılındı.
Herkese sosyal güvenlik ve sağlık sigortası getirildi. Ama Sağlık Uygulama Tebliği ile tasarruf adına tedavimiz için gerekli araç ve gereçleri, ilaçlarımızı almamızın önüne engeller dikildi.
7 yıl içinde kamusal alanlar ve toplu ulaşımda engeller kaldırılacaktı. Olmadı, en büyük kentlerimizde bile birkaç alanın, ana yolun dışında bir gelişme sağlanmadı. Ulaşım sorunu çözüme kavuşturulamadı.
Kimseyi olmayan, çalışamayan engelliye aylık bağlandı. Aylığı almak bir dert aldığınla yaşamak ise başka bir dert haline geldi.
Engelli yakınlarına bakan ailelere yardım desteği sağlandı. Yardımın koşulları nedeniyle ihtiyacı olan herkese destek verilemedi.
Başbakanımız geçen yıl kamudaki tüm boş kadroların dolacağını söylemişti. Hala 29 bin boş olan kadroya kimse yerleştirilmedi.
2012 yılına az bir zaman kala, biz 9 milyona yakın engelliler olarak üzüntülüyüz.
Ama umutsuz değiliz.
Hala yapılacakların olduğunu biliyoruz. Düne oranda daha fazla umudumuz var.
Çünkü artık bekleyen bir toplum kesimi olmaktan çıktık. Taleplerimizi gerçekleştirmek için adım adım ilerliyoruz.
Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bir yıl öncesinde sadece engellileri temsil eden 1 milletvekilimiz vardı. Bugün 4 temsilcimizi Meclise taşıyabildik.
Belediye meclislerinde, il genel meclislerinde daha fazla temsilcimiz görev yapıyor.
Yasama organlarındaki temsil gücümüz artıkça, sorunlarımızın çözümleri için daha fazla olanak sağlayacağız.
Bütün bunlar, engellilerin zorluklara rağmen hayata sarılmalarının, engelleri aşmak için gösterdikleri kararlılığın sonuçlarıdır.
2012 yılında bizlere daha fazla görev düşüyor. Birlikte hareket edebilirsek başarırız.
Önümüzdeki yıl ve yıllarda “engelsiz bir Türkiye”ye bir adım daha yaklaşırız.
Hep söylüyoruz ve söylemeye devam edeceğiz;
Biz kimseden ayrıcalık ve ayrımcılık beklemiyoruz.
Tam aksine ayrımcılığın ortadan kaldırılmasını ve herkes kadar eşit olanaklar yaratılması istiyoruz!
Gelin el ele verelim, 2012 yılını umutla dolduralım.”

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.