Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Dünya Çevre Günü’ne Rengarenk Kutlama

Dünya Çevre Günü kapsamında Yalova Belediyesi ve Yalova Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü tarafından, “Sürdürülebilir Şehir Yalova” temasıyla bu yıl 2.si düzenlenen Ekofest etkinliği renkli görüntülere sahne oldu.

Haber Giriş Tarihi: 06.06.2023 10:34
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Dünya Çevre Günü’ne Rengarenk Kutlama

Gazipaşa Caddesi Mini Amfi’de toplanan öğrenciler, atık maddelerden oluşan kıyafetleri ile etkinliğe katıldılar. Yalova Valisi Muammer Erol, Yalova Belediye Başkanı Mustafa Tutuk ve kurum müdürleri de minikleri yalnız bırakmadı. Bando eşliğinde Gazipaşa Caddesi Boyunca miniklerden oluşan kortejle birlikte Yürüyen Vali Erol, Belediye Başkanı Tutuk ve beraberindekiler, Gazipaşa Köprüsü’nden Safran Deresi’ne Dünya Çevre Günü’nü temsil eden bir çelenk attılar. 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı’na kadar süren kortejin ardından protokol mensupları oluşturulan stantları gezdiler. Programın açılış konuşmasını ise Yalova Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürü Emirhan Ballkaya yaptı.

“5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla bu yıl 2.cisini düzenlediğimiz Yalova Ekofest 2 etkinliğimize hoş geldiniz. Yalova Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü olarak böyle bir organizasyonun ev sahibi olmaktan da mutluluk duyuyorum. 2018 yılında Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın öncülüğünde başlayan sıfır atık serüveni 5 yılda uluslararası çapta kabul gördü ve her geçen gün de büyüyerek devam ediyor.  Biz de Yalova Belediyesi olarak sıfır atık olgusuna önem vermekteyiz. Sıfır Atık kapsamında yaptığımız çalışmalardan birisi de ülkemizde pilot şehir olan ve bugün de 1. Yılını kutladığımız EkoMat projesini Yalova Belediyesi için bir vizyon projesi olarak görmekteyiz. Biz de müdürlük olarak kısa süre içerisinde faydalı ve güzel işler yapmaya çalıştık.  Atatürk’ün tüm dünyaya Çevrecilik dersi verdiği bu kıymetli şehir için de tüm gücümüzle bu şehir için çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

1,6 milyon adet ambalaj toplandı
Balkaya’nın ardından kürsüye gelen GCA Genel Müdürü Dr. Abdullah Gayret ise, “Yalova’da hayata geçirdiğimiz EkoMat Projemizin de bugün 1. Yılını tamamlamış bulunuyoruz. Proje kapsamında yaklaşık olarak 1,6 milyon adet ambalajın döngüsel ekonomiye geri kazanımını sağladık. 10 bini aşan kullanıcımızla bu pilot projede önemli bir farkındalık sağlamış olduk. EkoMat Projemizin bir diğer önemli özelliği ise geri dönüşümün dijital dönüşümünü sağlamak oldu. Zira bu proje dijital bir altyapı ile çalışıyor. Bu tür projelerin ilimiz, ülkemiz ve dünyamızın sürdürülebilirliği açısından büyük bir öneminin olduğunu düşünüyoruz. Bizler cam ambalaj üreticileri olarak yıllık yaklaşık 1,5 milyon ton cam ambalajı piyasaya sürüyoruz. Yüzde 100 geri dönüşebilen bu malzemenin şu an itibarı ile çok büyük bir bölümünü de döngüsel ekonomiye kazandıramıyoruz. Bu projelerle ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın planladığı depozito projesi sayesinde ambalaj atıklarının tamamının döngüsel ekonomiye kazandırılacağını düşünüyoruz” diye konuştu.

Geri dönüşüm temalı defile ilgi çekti
GCA Genel Müdürü Dr. Abdullah Gayret’in ardından Park Cam Genel Müdür Yardımcısı Ergin Öz ve Bircam Vakfı Başkanı Ömer Kızıl da birer konuşma gerçekleştirdiler.
Konuşmaların ardından Mareşal Fevzi Çakmak İlkokulu öğrencileri tamamı geri dönüşümden oluşan kıyafetleri ile bir defile düzenlediler. Rengarenk kıyafetleri ve sevimli hareketleri ile protokolden uzun uzun alkış alan öğrenciler arkadaşlarına da geri dönüşümün önemi yönünde bir mesaj vermiş oldular.
Program kapsamında Yalova’da 1. Yılını dolduran EkoMat Projesi’ne en çok destek veren kullanıcılara da ödüllerini Yalova Valisi Muammer Erol, Yalova Belediye Başkanı Mustafa Tutuk, GCA Genel Müdürü Dr. Abdullah Gayret ve Park Cam Genel Müdür Yardımcısı Ergin Öz ve Bircam Vakfı Başkanı Ömer Kızıl verdiler.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.