Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Devlet Vatandaşından Kontör İstemez!

Yalova Emniyet Müdürlüğü, Vatandaşların dolandırıcıların tuzağına düşerek mağdur olmamaları için kontör dolandırıcılığı konusunda aydınlatılmak üzere “Devlet Vatandaşından Kontör İstemez” başlıklı bir basın açıklaması yayınlayarak uyarılarda bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 03.12.2009 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com

Yalova Emniyet Müdürlüğü'nün açıklaması şöyle;
Son günlerde ülke genelinde kontör dolandırıcılığı olayına sıkça rastlanmakta ve bunun yansıması olarak, ilimizde de son 3 ay içerisinde 3 kontör dolandırıcılığı olayı meydana gelmiştir.

Hiçbir kamu kurum ve kuruluşu ve bunların görevlilerinin vatandaştan böyle bir talepte bulunma hakkı ve yetkisi bulunmamaktadır. Bu türden yapılan talepler yasal olmadığı gibi konusu itibari ile suç teşkil etmektedir.

İnsanımızın hassasiyetlerini suistimal etmek ve/veya farklı firmaların düzenlemiş olduğu kampanyaları kullanarak insanları kandırmayı amaçlayan bu suçu işleyenlerin kullandıkları beyanlar aşağıda belirtilmiştir.

1. Kendisini Emniyet görevlisi ve/veya Cumhuriyet Savcısı olarak tanıtma

Herhangi bir telefon numarasından arayan dolandırıcılar, kendisini polis olarak tanıtıp, aranan vatandaşın kişisel bilgilerinin terör örgütleri tarafından ele geçirildiğini, adına düzenlenmiş pasaportun örgüt tarafından kullanıldığını, telefon bilgilerinin bu örgütler tarafından kopyalanıp bu numaradan devlet yetkililerinin tehdit edildiği ve küfür edildiğini belirterek kendilerinin verdiği sabit telefon numarasını aramasını talep etmektedirler.

Verilen telefon numarası arandığında kendisini başkomiser/komiser olarak tanıtan kişi konudan cumhuriyet savcısının da konudan bilgisinin olduğunu ve telefonu savcıya aktaracaklarını, savcı olduğunu iddia eden kişinin de bu problemi çözeceklerini ancak telefonu kapatmadan verdikleri başka telefon numarasına kontör yüklemesi gerektiğini talep etmektedirler. Vatandaşı korkutmak amacı ile kendisini sivil polislerin takip ettiğini ve kesinlikle telefonu kapatmadan işlemi geçekleştirilmesi gerektiğini söylemektedirler.

2. Kendisini Firma Yetkilisi olarak tanıtma ve ödül kazandığını bildirme

Herhangi bir telefon numarasından arayan dolandırıcılar, kendisini herhangi bir firma (Pepsi, Türkcell vb.) yetkilisi olarak tanıtıp, firmanın düzenlemiş olduğu kampanyalardan ödül kazandığını, ödülü almak için verilen telefon numarası ile irtibata geçilmesi gerektiğini, vatandaşların belirtilen numarayı aramalarını müteakiben onların kimlik ve hesap bilgilerini talep etmektedirler. Elde ettikleri bilgiler ile de kredi kartlarında dolandırıcılık olayı gerçekleştirmektedirler. Ayrıca bu telefon görüşmesi sırasında kazandıkları ödülün kişi hesabına aktarabilmeleri için banka işlemleri sırasında yapılacak masrafların karşılanması amacıyla telefonu kapatmadan verecekleri telefon numarasına kontör yüklemesini de talep etmektedirler.

SONUÇ OLARAK;
• Bu ve benzeri yöntemlerle insanları kandırarak kontör yükleme ve/veya verilen hesap numaralarına para havale edilmesi taleplerine kesinlikle itibar edilmemelidir.

• Bu türden bir taleple karşılaşan vatandaşın aranan numara ve aranması gereken numaralara ait bilgiler ile en yakın kolluk (polis, jandarma) birimine müracaat etmeleri gerekmektedir. Kendisi mağdur olmasa bile yapılacak müracaat ve kolluk birimlerini bilgilendirme, ileride başkalarının mağdur edilmesini önlemek adına çok önemlidir.

• Devletin hiçbir birimi ve görevlisinin vatandaştan kontör talep etme yetkisi bulunmamaktadır. Bu nedenle bu tür taleplerin ciddiye alınmadan ve endişe edilmeden ret edilmesi en doğru yoldur.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.