Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Dev Proje Tamamlandı

Altınova bölgesinde oluşturulan ülkenin ilk ve en büyük Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Bahçesi ile Kuş Gözlem Evi Ekim ayı ortalarında kapılarını açacak. Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Bahçesi 148 bitki çeşidine ev sahipliği yapacak.

Haber Giriş Tarihi: 17.09.2020 11:33
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Dev Proje Tamamlandı

Yalova’nın alanında en önemli projesi olan Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Bahçesi ile Kuş Gözlem Evi ile ilgili çalışmalar tamamlandı. Altınova Belediyesi tarafından sürdürülen proje için açılış tarihi ise Ekim ayı ortaları olarak hedeflendi. Engellilere de uyumlu olarak yapılan bahçede 148 çeşit bitki çeşidi yer alacak. Proje kapsamında; Giriş Kontrol Ünitesi, Tanıtım Merkezi, Kanatlı Müdahale Birimi, Kır Kahvesi, Kuş Gözlem Alanı, Kuş Gözlem yolu yapımına başlandı. Ayrıca Tıbbi Aromatik Bitkiler Bahçesi Projesi ile de Yalova ili ve ülkemizde yetişen önemli bitki türlerinin vatandaşlarımıza tanıtımı için halka açık rekreasyon alanı olarak planlanmış olup, alanda AR-GE Binası, Görsel Sera Binası, Botanik Restoran ve Tanıtım Ofisi ile Atölye yer alıyor.

Bu bahçenin Altınova olduğu kadar ilimiz ve ülkemiz turizmi için de çok önemli bir proje olduğunu vurgulayan Altınova Belediye Başkanı Metin Oral, “Tıbbi Aromatik Bitkiler Bahçesi ve Kuş Gözlem Evi’ni tamamladık. Son rötuşları yapıyoruz. Ekim ayı ortalarında burada görkemli bir açılış yapmak istiyoruz. Elbette bu açılışa önemli konuklar davet ediyoruz. Onların programlarına göre bir planlama yapılacak. Bu proje ilçemize değer katacak. Ülkemizde ilk ve tek olacak bu bahçe ilimizin turizm potansiyelini de arttıracak. Dünya’da ki örneklerine bakıldığında bizim bahçemizin çok daha fazla sayıda örneğe ev sahipliği yapacağını görüyoruz. Bu da bahçemizi dünyadaki sayılı Tıbbi Aromatik Bitkiler Bahçeleri arasına sokacak. Doğal olarak da bölgeye yabancı turistleri de çekecek” dedi.

Proje kapsamında yer alan kuş gözlem evi de bahçe ile eş zamanlı olarak hizmete girecek. Bu alanda ise Hersek Lagünü Ziyaretçi Tanıtım ve Eğitim Merkezi, Kuş Gözlem Kulesi Yürüyüş Parkuru ve Çocuk Oyun Parkı, Kuş Figürleri ile Bilgilendirme Levhaları yer alacak. Çok sayıda kuş türüne de ev sahipliği yapan Hersek Lagünü bu anlamda ki en önemli sulak alanlardan birisi durumunda. Buraya gelecek ziyaretçiler kendilerine sunulan imkanlarla bir çok kuş türünü gözlemleme imkanı bulacak. Ayrıca Kuş Gözlem Evi kuş bilimcilerin araştırmalarına da yardım edecek şekilde tasarlandı.

Ekim ayı gibi kuş türlerinin de Hersek Lagünü’ ne gelmiş olacağını hatırlatan Altınova Belediye Başkanı Metin Oral, “Hersek Lagünü çok sayıda önemli kuş türüne ev sahipliği yapıyor. Burasının 3 büyük ile yakın oluşu da özellikle doğa meraklılarını buraya çekecek. Bilimsel anlamda kuş gözlemi yapacak olanlara da elimizden gelen desteği bu alanda sunacağız. Gerek Kuş Gözlem Evi ve Gerekse Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Bahçesi ilimize önemli kazanımlar sağlayacak” diye konuştu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.