Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Dev Proje İçin Düğmeye Basıldı

Yalova Atıksu ve Kanalizasyon Alt Yapı Tesislerini İşletme Birliği (YASKİ) tarafından arıtma tesisinin enerji ihtiyacının büyük bölümünün güneşten karşılanmasına imkan tanıyacak dev proje için düğmeye basıldı.

Haber Giriş Tarihi: 31.05.2017 12:23
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Dev Proje İçin Düğmeye Basıldı

Bu sene içerisinde hayata geçirilecek olan proje bu ölçekteki hayata geçirilecek Dünyanın ve Türkiye'nin tek projesi olacak.

YASKİ tarafından hayata geçirilecek olan tesisin enerji ihtiyacının güneşten sağlanması projesindeki en önemli adımlardan birisi daha atıldı. YASKİ meclisi 4.5 milyon TL'ye mal olacak proje için İller Bankası ile kredi görüşmeleri yapması için birlik başkanı Ahmet Özsümer'e yetki verdi. Özsümer bu hafta içerisinde hazırlanan dosyayı Ankara'ya götürerek İller Bankası'na teslim edecek. YASKİ Başkanı Özsümer, "Geçtiğimiz günlerde UEDAŞ ile enerji bağlantı anlaşmasını yapmıştık. Bu önemli bir adımdı. Ama şimdi sıra en önemli adıma geldi. YASKİ Meclisinin verdiği yetki ile İller Bankasına kredi başvurusunda bulunacağız. Proje 4.5 milyon TL'ye mal olacak. Ancak biz bu süreçte her hangi bir maddi sorun yaşanmasının önüne geçmek için 6 milyon TL civarında bir kredi talep edeceğiz. Kredilendirmede bir sorun yaşanacağını düşünmüyorum. Zira İller Bankası daha önceden projeye kredi vereceklerini bize bildirmişlerdi. Kredi onaylanır onaylanmaz çalışmalara başlayacağız. Hedefimiz 2017 yılı içerisinde projenin devreye girmesini sağlamak" dedi.

Proje sayesinde Yıllık 600 bin TL Enerji Geliri, 1.336.090,36 kWh yenilenebilir Enerji, 705.684,00 Kg CO2 salınımı engellenecek, Yılda 1.336.090,36 kWh Temiz Enerji, temiz su, Tesislerimiz enerjide kendi kendine yetebilecek, Proses Havuzu üzerine kurulu güç olarak dünyada tek tesis olacak, Ulusal anlamda iklim değişikliği, çölleşme ve erozyon ile mücadeleye önemli katkıda bulunacaktır, Sera gazı salınımı azaltılacaktır.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.