Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

“Dernek İşi Gönül İşidir”

Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, Yalova Yeşilay Derneği’nin düzenlediği ‘Uyuşturucuyla Mücadele’ toplantısına katıldı.

Haber Giriş Tarihi: 18.10.2017 09:19
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
 “Dernek İşi Gönül İşidir”

Yeşilay Derneği’nin düzenlediği ‘Uyuşturucuyla Mücadele’ toplantısına Başkan Salman’ın yanı sıra Yalova Üniversitesi Rektör vekili Prof. Dr. Güler Alkan ve amatör spor kulüp başkanları ile yöneticileri katıldı. Yeşilay Derneği’nin son yıllarda başarılı çalışmalar yaptığını belirten Başkan Salman; “Yeşilay Derneği Başkanı olan Ali Faik Aydın kardeşimiz bu işe soyunmadan önce Yeşilay Derneği ilimizde esamisi okunmayan pasif derneklerden birisiydi. Ali Faik Aydın göreve geldiği günden bu yana yaptığı çalışmalarla derneği önemli bir yere getirdiğini düşünüyorum. Tabi bu çalışmaları yaparken unutulmaması gereken üç önemli ayak var. Belediye, Üniversite, Kentin ve ülkelerin olmazsa olmazı sivil toplum örgütleridir. Derneklerin yapmış oldukları işler ise gönül işidir. Tabi bu iş gönül işi ama bir o kadarda ülkemiz şartlarında zor bir iştir” dedi.

“El Birliği İle Yok Etmeliyiz”

Bu kente karşı sorumluluklarının olduğunu belirten Başkan Salman; “Bu kente ve bu kentin insanlarına karşı yükümlülüklerimiz var. Bunu hayata geçirme bunu insanların lehine döndürme adına toplandık. Tabi Yeşilay Derneğinde şu var. Kötü alışkanlıkların önüne geçme ve mümkünse kökünü kazımak. Uyuşturucu sorununun önüne geçmek yine bizlere düşen bir sorumluluktur. Uyuşturucu öyle bir hale geldi ki eskiden çok pahalıydı ve ulaşılması zordu. Sigara alkol kolaydı ama uyuşturucuya ulaşılması neredeyse imkansızdı. Ama şimdi gelin görün ki, bonzai denen illet ilkokul seviyesine kadar inmiş, ulaşılması kolay hale gelmiştir. Bir belayla boğuşuyoruz ve bunu elbirliği ile yok etmek zorundayız” dedi.

“Roman Vatandaşlarımızda Uyuşturucudan Rahatsız”

Yalova’da bunun belli bir noktadan çıktığını belirten Başkan Salman; “Yalova’da bu uyuşturucu illeti belli bir lokasyondan çıkıyor. Bu yeri hepimiz biliyoruz. Roman vatandaşlarımızın yaşadığı bölgedir. Ama şunu da belirtmek isterim. Roman vatandaşlarımızın yüzde doksanının buna karşı olduğunu ve tepkili olduklarını o mahallenin çocuğu olarak biliyorum. Hatta zaman buldukça bu mahalleye giderek dertleşiyoruz, konuşuyoruz ve bizzat bana yardımcı olmamı istiyorlar ve destek veriyorlar. Hatta birçok kardeşimizde bunlarla savaşıyor. Hatta açık konuşmak gerekirse emniyette bu illetle baş edemiyor. Ülkemizde yaşanan Fetö belasından dolayı ve personel yetersizliğinden belediye olarak caydırıcı olsun diye karakol yeri vermeme rağmen bu gerçekleştirilemedi ”dedi.

“Doğuşspor Önemli Bir Konuma Sahip”

Yapılan bu savaşta en büyük unsurun spor olduğuna değinen Başkan Salman; “Amatör spor kulüplerinde ev fazla yöneticilik görevimi Doğuşspor’da yaptım. Doğuşspor önemli bir konuma sahip bir mahallenin takımıdır. Dere mahallesi ve Bağlarbaşı Mahallesi ayrılmadan önce Yalova’nın en büyük mahallelerinden biriydi. Bu mahallede birçok farklı etnik ve kültürlerden vatandaşımızı Doğuşspor birleştirdi, kaynaştırdı ve bu mahallede önemli bir görev üstlendi. Ama ne zaman Dere Mahallesi ile Bağlarbaşı Mahallesi ayrıldı ve Doğuşspor Dere mahallesinin takımı oldu sıkıntılar işte o zaman başladı. Şimdi spor kulüpsüz olan Bağlarbaşı mahallesinde ben böyle bir çalışma içine girdim ve bunu hayata geçireceğiz. Roman çocuklarımızı da bu oluşumun içine aldığımızda önemli bir mesafe kat edeceğimize inanıyorum” dedi.

“Elimden Geleni Yaparım”

Vefa Salman kimliğiyle kendisine de önemli görevler düştüğünü belirten Başkan Salman; “Sadece Belediye Başkan kimliğimle değil, Vefa Salman kimliğimle bana da önemli görevler düşüyor. Ben elimi taşın altına koymaktan mutluluk duyarım. O mahallenin kalitesinin artması ve katma değerinin yükselmesi Yalova’nın nezih mahallerinden biri olması için elimden geleni yaparım. Ben bu olaya siyaside bakmıyorum. Siyasi olarak bakmış olsam o mahalleye çivi çakmamam gerekir. Çünkü ben her iki seçimde de en büyük farkı orada yedim. İlk seçimimde 1200 ikinci seçimimde 1500 fark yedim. Ama ilk önce asfaltı o mahalleye attım. Yalova’nın en büyük parkı olan Kardeş Şehirler Parkı’nı Bağlarbaşı Mahallesi’ne yaptım” dedi.

“Mahallenin Çehresi Değişir”

Kentsel dönüşüm konusunda çok yol kat ettiklerini belirten Başkan Salman; “Kentsel dönüşümle ilgili olarak şunu söylemek isterim. Orası kesinlikle kentsel dönüşüme girmesi gerekir. Sayın Milletvekilimiz Fikri Demirel’le iki sefer İstanbul’da Toki’ye gittik. Bir ay öncede İmar Müdürlüğümüzün yaptığı çalışmayla da etütlerini ve fizibilitesini çıkardık ve verdik. Artık biz oradan cevap bekliyoruz. Eğer bunu çözüme kavuşturursak bu bonzai ve uyuşturucu illetinden de çehresi değişen bir mahalleden kazınacağına inanıyorum. Böylelikle Yalova’nın konsept mahallelerinden biri haline getireceğimize inanıyorum” diyerek sözlerini noktaladı.

Ali Faik Aydın, “Salman’a Teşekkür Ederim”

Toplantıda söz alan Yeşilay Derneği Başkanı Ali Faik Aydın ise; “Göreve geldiğimizden beri idari binamızın, merkezimizin, teşrifatlarından, yapımından ve programlarından bu güne kadar verdiği desteğinin yanında bir ağabey olan Belediye Başkanımız Vefa Salman’a teşekkür ederim. 1,5 yıldan bugüne kadar görev yaptığımız süre içerisinde farklı siyasi görüşlerde olsak bile konu Yalova olunca aynı masada aynı mekânda oturuyoruz ve sorunları beraber çözmeye çalışıyoruz” dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.