Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

“Deprem Ne Kadar Doğru Bir Karar Aldığımızı Gösterdi”

Yalova Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk, belediye meclise sunduğu ve meclisten oy çokluğu ile geçen çok katlı binaların kentsel dönüşüme sokulması durumunda aynı katın verilmesinin kararının öneminin yaşanan son depremle bir kez daha ortaya çıktığını söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 13.02.2023 10:39
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
“Deprem Ne Kadar Doğru Bir Karar Aldığımızı Gösterdi”

Yalova Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk, ildeki deprem görmüş çok katlı binaların kentsel dönüşümünün önünü açmak adına Yalova Belediye Meclisi’ne bir teklif sunmuştu. Teklif yıkılan binanın kentsel dönüşümle yeniden yapılması durumunda binaya yıkılan kat kadar imar izninin verilmesini içeriyordu. Bu kararla yıllardır kangrene dönüşen bir konu da ortadan kaldırılmıştı. Yalova Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk meclisten oyçokluğu ile geçen kararın son depremle ne denli yerinde alınmış bir karar olduğunun görüldüğünü söyledi. Kendilerine muhalefet edenlerin de bu teklife siyaseten hayır dediklerini dile getiren Tutuk, “Biz ilimizde deprem önce yapılan ancak kat sayısının 4’e düşürülmesi nedeni ile binalarını kentsel dönüşüme sıkamayan vatandaşların önünü açan kararın meclisten geçirilmesinin yerinde bir karar olduğunu biz zaten biliyorduk. Ama deprem bir kez daha ne kadar yerinde bir karar aldığımızı gösterdi. Bize muhalif olanlarda aslında biliyorlar ancak siyaset yapıyorlar. Bende siyaset yapmayın diyorum onlara. Bu konu siyaset yapılacak bir konu değil. Burada insan hayatı söz konusu. Siyaset yapalım ama insan hayatı üzerinden siyaset yapmayalım” dedi.

“Kentsel dönüşüm kaçınılmaz bir hal aldı”
Yalova’da deprem görmüş yorgun ve yaşlı binaların kentsel dönüşüme sokulmasının kaçınılmaz bir hal aldığını dile getiren Tutuk, “Yalova’da 23 yıl geçti 17 Ağustos Marmara Depreminin üzerinden. 1970 yılında yapılan binalar var Yalova’da üzerine bir de deprem görmüşler. Yani yorgun ve yaşlı binalar. Artık bu binaların kentsel dönüşüme sokulması kaçınılmaz bir hal almış. Bu binalar artık yıkılıp yerine deprem güvenli binalar yapılmak zorunda. Yasal olarak mülkiyet kanunu nedeni ile bunu gidip biz yıkmıyoruz. Vatandaşlarımızın gönüllü olarak binalarını kentsel dönüşüme sokması lazım. Ama biz bunun önünü mecliste aldığımız bir kararla tıkamışız. Adam 5-6 katlı binasını yıksa yerine ancak 4 katlı bir bina yapacak. Ortaya mağduriyetler çıkacak. Dolayısıyla kat malikleri de bir anlaşmaya varıp yaşlı ve yorgun binalarını kentsel dönüşüme sokamıyorlar. 23 yıldır siyaseten kimse bu işlere dokunmamış” diye konuştu.

“Vatandaşı ölüme terk edemezdik”
Siyasi kaygılarla ortadaki bu durumu görmezden gelmenin vatandaşları bilerek ölüme terk etmekle aynı şey olacağına da dikkat çeken Tutuk, “Bağlarbaşı Mahallesi’nde 100 dönümde kentsel dönüşüm yapıyoruz. Oradaki evlerde çok eski evler. Bölgeye gittiğinizde harabe gibi evlerle karşılaşıyorsunuz. Biz taşın altına elimizi değil gövdemizi koyduk. Ama herkesten de bu duyarlılıkta olmalarını istiyorum. İnşallah rabbim ne ülkemize ne de ilimize bir daha böyle acılar yaşatmasın. Ama ortada bir deprem gerçeği var. Yalova’da deprem olmayacak demek mümkün değilse bu binaları dönüştüreceğiz. Bunun başka yolu yok. 6 kata 6 kat vereceğiz. Başka çare yok. Bunu yapmazsak eğer vatandaşımızı adeta ölüme terk edecektik. Biz bu yolu tercih etmedik ve vatandaşımıza çok katlı binasını kentsel dönüşüme sokması halinde aynı katı vereceğimizi beyan ettik. Bizim derdimiz insan hayatını korumak.  Vatandaşlarımıza buradan rica ediyorum. Devletimiz kentsel dönüşümün önünü sonuna kadar açmışken binalarını dönüştürsünler” şeklinde konuştu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.