Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Deprem Afet Komisyonu İki Yıldır Toplanmıyor

Yalova Belediye Meclisinde 2014 yılı Ağustos Ayı Meclis oturumlarında Belediye Meclis üyelerinin oy birliğiyle aldığı kararla oluşturulan Deprem Afet İhtisas Komisyonu, kuruluşundan buyana toplanmadı.

Haber Giriş Tarihi: 27.06.2016 11:28
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Deprem Afet Komisyonu İki Yıldır Toplanmıyor

Yalova’da son günlerde yaşanan deprem fırtınaları, Yalova Belediyesi Deprem Afet Komisyonunun son iki yıldan buyana toplanmadığını da ortaya çıkardı.

 Yalova’nın 1. derece deprem bölgesi olmasından dolayı, 2014 Yılı Ağustos ayında Bağımsız Belediye Meclis Üyesi Faruk Kırtay’ın  verdiği önergeyle Yalova Belediyesinde oybirliğince alınan kararla kurulan Deprem Afet Komisyonunun,kuruluşundan buyana komisyon üyelerinin bir araya gelmediği gibi, iki yıldır yapılması gereken komisyon üye seçimlerinin de unutulduğu ve yapılmadığı ortaya çıktı. 2014 yılında verdiği önergeyle Deprem Afet Komisyonunun kurulmasını sağlayan Bağımsız Belediye Meclis Üyesi Faruk Kırtay, iki yıl önce, 5 Meclis Üyesinin seçilerek kurulan  Deprem Afet İhtisas Komisyonun, iki dönem üst üste yapılması gereken komisyon seçimlerinin Yalova belediyesinde yapılmadığını ve komisyonun unutulduğunu söyledi. 5393 Sayılı Belediye Kanununun 24. Maddesi gereğince Belediye meclislerinin, kurulan komisyonların bir yılı geçmemek üzere kurulacağını ve her yıl İhtisas Komisyonlarının seçimlerinin yenilenmesi gerektiğini hatırlatan Bağımsız Belediye Meclis Üyesi Faruk Kırtay “ 2015 Yılı Nisan Ayı İhtisas Komisyonu seçimlerinde tüm komisyonlarda seçimler yaşanırken Deprem Afet Komisyonu seçimleri yapılmadı. 2016 Nisan ayı  Komisyon seçimlerinde de  yapılan tüm uyarılara rağmen Deprem Afet Komisyonu seçimleri yenilenmedi” dedi

Deprem Afet Komisyonunun sözde kurulduğunu,  Yalova Belediyesinde bu komisyonun özellikle işlevsiz hale getirildiğini, Meclis toplantılarında İmar Komisyonuna sevk edilen imar revizyon planlarının deprem Afet Komisyonuna da sevk edilmesi için birkaç kez meclise önerge verdiğini hatırlatan  Bağımsız Meclis Üyesi Faruk Kırtay” İhtisas Komisyonu olarak kurulan Deprem Afet Komisyonu  kuruluşundan buyana sadece bir kez komisyon üyelerini toplantıya çağırmış, görev bölümü yapıldıktan sonra sadece 4 oturum düzenlemiştir. İmar Komisyonu ise bu süreler içersinde  46 kez toplanmış ve toplam 184 oturum düzenlemiştir” diye konuştu.

Yalova’da yaşayan her 3 kişiden 2 kişinin 17 Ağustos 1999 depremini hatırlamadığını, 17 Ağustos 1999 depreminde Yalova’nın toplam nüfusunun  138.450 kişi olduğunu, depremde yaklaşık 3 bin kişinin yaşamını yitirdiğini ve  yaklaşık 10 bin kişinin göç ettiğini, buna karşın deprem sonrası yapılan yardımlar, ücretsiz barınma, konut ve arazilerin ucuzlaması nedeniyle, deprem sonrasında Yalova’nın  yoğun göç aldığını belirten Kırtay  “ 2000 yılı sonunda Yalova’nın nüfusu 168 bin 593’e, 2016 yılında Yalova nüfusu ise 245 bine ulaşmıştır.Tüm bunlar göstermektedir ki, birinci derece deprem bölgesi olan  Yalova’da yaşayanların büyük çoğunluğu  yaşanan büyük depremi hatırlamamaktadır ” şeklinde konuştu.

Kırtay yaptığı açıklamada ”Yalova’da göçle birlikte artan konut talebi üzerine tarım alanları imara açılmıştır. Nüfus yoğunluğu olarak ifade edilen "bir kilometrekareye düşen kişi sayısı" Türkiye genelinde 101 kişi olurken, Yalova’da bu oranın 270 kişidir.  Yapılaşma ve deprem duyarlılığın Yalova için oldukça önemli olmasına, yaşadığımız bunca acıya karşın deprem gerçeğini ciddiye alınmaması yeni felaketlere davetiye çıkartmaktır. Yalova Belediyesin de Deprem Afet Komisyonunun işlevsiz hale getirilmesi, komisyonun unutulmaması, seçimlerinin yapılmaması büyük bir hatadır. Son iki depremde yaşadığımız gibi Yalova halkı olası bir afet anında toplanma yerlerinin neresi olduğunu da bilmemektedir. Kaldı ki, var olan toplanma alanları da imar rantının kurbanı olmuştur. Yalova Belediyesi bu hatadan bir an önce dönmeli,  Deprem Afet Komisyonuna  işlevsel hale getirmelidir”  dedi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.