Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

“Deniz Çöpleri Eylem Planını Titizlikle Uyguluyoruz”

Yalova Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ümit Yılmaz, Yalova Mahalli Çevre Kurulu tarafından karara bağlanan, “Yalova Deniz Çöpleri Eylem Planı”nın titizlikle uygulandığını dile getirdi.

Haber Giriş Tarihi: 14.02.2020 09:28
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
“Deniz Çöpleri Eylem Planını Titizlikle Uyguluyoruz”

Denizlerin atıklardan arındırılması ve korunmasını amaçlayan Yalova Deniz Çöpleri Eylem Planı hayata geçirildi. Bu kapsamda çalışmalar ise aralıksız sürdürülüyor. Plan ve denizlerin temiz tutulmasına yönelik çalışmalar hakkında bilgi veren Yalova Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ümit Yılmaz, “Atıklar dünyamız için ciddi sorunlar oluşturmaktadır özellikle petrol türevli atıklar doğada uzun yıllar kalabilmekte ve doğaya zarar vermektedir. Plastik atık tehlikesi gün geçtikçe dünyayı daha çok tehdit ediyor. Her yıl plastikten yapılmış yaklaşık bir trilyon poşet çöpe atılıyor. Bu, dakikada 2 milyon plastik poşetin atıldığı anlamına geliyor. Bir yılda üretilen ambalajları yan yana getirdiğimizde dünyanın çevresini tam 10 kez dönebiliyor” dedi.
Yılmaz sözlerine şu şekilde devam etti, “Sürekli artan plastik kullanımı öyle bir noktaya geldi ki okyanuslarda plastik atık ve çöplerden oluşan adalar oluşmaya başladı. Rüzgâr ve akıntıyla bir araya gelen atıklar, Pasifik okyanusunda, Kaliforniya ile Hawaii arasında, kıyıdan 1200 deniz mili açıkta Türkiye’nin yüzölçümünün 2 katı büyüklüğünde bir atık adası oluşturmuştur. Bu tarz sorunların ortadan kaldırılmasına yönelik hayata geçirilen sıfır atık yaklaşımı ülkemizde önemli bir farkındalık oluşturmuş ve ciddi kazanımlar elde edilmiştir. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Sayın Emine Erdoğan Hanımefendinin himayesinde 26.09.2017 tarihinde tanıtım toplantısı yapılarak başlanan "Sıfır Atık Projesi" kapsamında hazırlanan İlimiz Deniz Çöpleri Eylem Planında İlimiz genelinde değişik etkinlikler organize edilmiş ve Valimiz Başkanlığında her yıl yapılacak değerlendirme toplantıları ile mevcut durum takip edilecektir. Yalova Deniz Çöpleri Eylem Planında eğitimden, çevre temizliğine, dere ağızlarına bariyer çekilmesinden yağmur suyu hatlarına file çekilmesine kadar değişik etkinlikler planlanmıştır. Özellikle denizde oluşan kirlilikle ilgili deniz yüzeyinde, sahilde ve deniz tabanında temizlik faaliyetleri planlanmıştır. Bu planlar hazırlanırken özel sektör ile de istişareler gerçekleştirilmiş ve yapabilecekleri katkılar belirlenmiştir”

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.